Cukrovkári, veľký úrad varuje, tento typ zariadení nepoužívajte na meranie cukru v krvi, môže to mať pre vás fatálne následky!
Nepresné merania hladiny glukózy, ktoré nie sú z krvi, môžu viesť k chybám v manažmente diabetu.
V súčasnom svete čoraz viac ľudí trpí nejakou chorobou. Jednou zo súčasných chorôb, ktorá trápi čoraz viac ľudí, je cukrovka. Ide o chronické ochorenie, pri ktorom telo nedokáže efektívne využívať glukózu (cukor) v krvi.
Nepresné merania hladiny cukru v krvi môžu viesť k zdravotným rizikám
Chytré zariadenia, ako napríklad smart hodinky, nám ponúkajú pomerne komplexný prehľad o našom zdravotnom stave. Dokážu monitorovať tep, kvalitu spánku, sledovať našu kondíciu a podobne a to všetko pomocou neinvazívnych metód. Častokrát po tých zariadeniach siahajú aj cukrovkári, aby si merali hladinu cukru v krvi. Vystavujú sa ale v zdravotné nebezpečenstvo, upozorňuje The U.S. Food and Drug Administration (FDA). Aj na našom trhu nájdeme desiatky týchto zariadení pričom mnohé z nich stoja len pár desiatok €.
„Tieto inteligentné hodinky a inteligentné prstene priamo netestujú hladinu glukózy v krvi.“
Ako úrad upozorňuje, tak tieto zariadenia neprešli väčšinou žiadnou riadnou certifikáciou, čo predstavuje pre pacientov riziko, ak sa na ne spoliehajú. FDA vysvetľuje, že u ľudí s diabetom môžu nepresné merania hladiny glukózy, ktoré nie sú z krvi, viesť k chybám v manažmente diabetu, vrátane užitia nesprávnej dávky inzulínu alebo iných liekov, ktoré môžu rýchlo znížiť hladinu glukózy v krvi. To môže viesť k nebezpečne nízkej hladine glukózy, čo vedie k duševnému zmätku, kóme alebo smrti v priebehu niekoľkých hodín od chyby.
„Uvedomte si, že bezpečnosť a účinnosť týchto zariadení nebola preskúmaná FDA a používanie týchto zariadení môže viesť k nepresným meraniam hladín glukózy v krvi.“, prízvukuje FDA.
Úrad preto odporúča, aby si používatelia nekupovali necertifikované zariadenia, ako sú chytré hodinky či prstene, ktoré tvrdia, že merajú hladinu cukru v krvi. Ďalej zdôrazňuje, že akékoľvek zariadenie, ktoré tvrdí, že testuje hladiny glukózy v krvi bez prepichnutia kože, tak tieto merania nerobí priamo. Taktiež doplňuje, že doposiaľ necertifikoval žiadne takéto zariadenie.
Majte preto na pamäti, že tento typ chytrých zariadení môže viesť k nesprávnym meraniam a následne k chybným rozhodnutiam, ktoré môžu mať pre vás fatálne následky. Ak túto funkciu využívate, tak ju berte skôr len ako orientačný bod, a nie ako dôveryhodný údaj.
Komentáre