Čo vlastne robí režim filtrovania modrého svetla a ako ho zapnete?

Modré svetlo nás denne ožaruje niekoľko hodín, čo vie mať negatívne následky na naše zdravie. Na jeho filtrovanie ale existuje riešenie.

modre svetlo v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozeraním sa na obrazovku smartfónu zaberáme oveľa väčšiu časť dňa, než tomu bolo kedysi. Pre ľudské oko a celkovo organizmus to je ale niečo neprirodzené. Aj preto sa vývojári snažia rôznymi spôsobmi znížiť záťaž smartfónu na náš organizmus. Medzi funkcionality, ktoré sa o to snažia, patrí aj filter modrého svetla.

Nočný režim

Filter modrého svetla je v každom zariadení pomenovaný inak. V jednom môže ísť o filter, v inom zas o nočný režim, či režim čítania. Ich podstata je ale rovnaká a to zníženie vplyvu modrého svetla. Obrazovky nielen smartfónov totiž vyžarujú okrem iného aj modré svetlo, ktoré narúša tvorbu melatonínu. Tento hormón je mimoriadne dôležitý pre spánok. Ak je ale telo a najmä oči ožarované modrým svetlom, tak sa tvorba tohto hormónu narúša, pretože telo si myslí, že je deň. To následne ovplyvňuje aj kvalitu spánku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľa ľudí používa svoj smartfón aj tesne pred spaním, čo môže vyústiť k tomu, že nevedia zaspať. Aj preto sa filter modrého svetla často nazýva nočný režim, no viete ho použiť kedykoľvek, napríklad aj pri čítaní. Väčšina Android zariadení má tento filter zabudovaný v systéme, preto si určite pozrite svoje nastavenia, prípadne rýchle menu.

režim čítania rýchle menu
Zdroj: vosveteit.sk

V nastaveniach sa dá tento režim taktiež nastaviť tak, aby sa spustil a následne vypol vo vami zvolenom časovom úseku (napríklad každý večer).

režim čítania xiaomi
Zdroj: vosveteit.sk

Aplikácia tretej strany

Niektoré staršie zariadenia ale nemusia v sebe obsahovať tento filter. V takom prípade ale existujú alternatívy v Obchode Play. Ide napríklad o aplikáciu s názvom Filter Modrého Svetla, v ktorej si viete taktiež nastaviť čas spustenia filtra, no taktiež aj jeho intenzitu. Aplikácia je v základnej verzii dostupná zadarmo.

Blaulichtfilter - Augenpflege
Blaulichtfilter - Augenpflege

Zdravie máme iba jedno a preto ak existujú spôsoby na to, ako znížiť záťaž na telo, tak by sme ich určite mali používať. Zo začiatku môže byť zmena farieb v aplikáciách zvláštna, no po chvíľke si zvyknete a vaše telo sa vám za to poďakuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre