Čo všetko vieme o asteroide „Oumuamua“, ktorý viacerí považujú za UFO

Oumuamua
Zdroj: astronomy.com

Oumuamua je asteroid, ktorý v posledných dňoch zaplnil plátky viacerých médií. Dôvodom je, že mnohí, vrátane renomovaných vedcov ho označili za možné UFO.

Prvýkrát tento asteroid bol zaznamenaný 17. októbra minulého roka. Zároveň je to aj prvý raz kedy astronómovia zaznamenali vstup cudzieho telesa do našej slnečnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sme sa zatiaľ dozvedeli o záhadnom objekte z mimo našej slnečnej sústavy?

Tento záhadný predmet do našej slnečnej sústavy vstúpil zhruba okolo roku 1837, hovorí Karen Meech z Astronomického ústavu na univerzite v Havaji (mimochodom  Oumuana znamená posol). Tento asteroid nemohol byť nami videný do minulého roku. Dôvodom je, že bol príliš ďaleko od Slnka, aby odrážal dostatok svetla pre astronómov.

Asteroid je aktuálne mimo nášho dohľadu. Poslednýkrát bol videný  3. mája na obežnej dráhe Jupiteru. To však neznamená, že sa nachádza už mimo našej slnečnej sústavy. Tú by mal opustiť niekedy v roku 2196.

Bez ohľadu na to, že Oumuanua nie je už vidno tak vedci aktuálne spracovávajú tisíce dát o tomto objekte. Z počiatku pozorovatelia predpokladali, že sa jedná o asteroid o dĺžke 800 metrov a šírke 80 metrov. V knihe June Nature, Marco Micheli napísal, že:

„Asteroid Oumuamua sa nepohyboval tak, ako by mal. Namiesto toho ukázal „skutočne silné gravitačné zrýchlenie,“ vysvetľuje Meech“.

Znamená to, že jeho pohyb nie je ovplyvnený len gravitáciou, ktorá diktuje jeho cestu, ale aj inými silami. A práve na základe tohto zistenia vznikajú otázky či sa nejedná o ľod, ktorá bola vyslaná niekým iným za účelom zberu informácií.

Dnes vieme s istotou povedať, že Oumuanua vznikla mimo našej slnečnej sústavy. Otázkou však ostáva odkiaľ prišla a aj to či sa jedná len o „kameň“ lietajúci vesmírom alebo o dômyselné zariadenie vyhotovené niekým iným.

Zdroj: astronomy.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre