Čo stojí miestenka na ruskom Sojuze? NASA zaplatila riadny balík peňazí

Američania zaplatili 90 miliónov a do 2.5 roka prevezú 800 kg ruského nákladu

rusky Sojuz
Zdroj: flickr.com (NASA's Marshall Space Flight Center)

Americká vesmírna agentúra NASA práve uzatvorila dohodu s ruskou agentúrou Roscosmos a kúpila si miesto na vesmírnom module Sojuz, ktorý má odštartovať túto jeseň. Ruskej agentúre zaplatí 90 miliónov dolárov a prevezie ruský náklad. Píše o tom portál Space.

Uzatvorenie tejto dohody prebehlo 12. mája, tesne predtým, než NASA pošle na medzinárodnú vesmírnu stanicu dvoch astronautov, na palube modulu Crew Dragon, ktorý skonštruovala americká spoločnosť SpaceX. Ide o testovací let, ktorý bol dlhodobo plánovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmluvy uzatvorila NASA s  dvoma spoločnosťami, SpaceX a Boeing, ešte v roku 2014. Plánovaný let astronautov sa uskutoční 27. mája a bude prvým letom amerických astronautov z americkej pôdy od roku 2011, kedy sa skončil program vesmírnych raketoplánov.

„NASA verí, že najneskôr do roku 2021 budú dostupné komerčné spôsoby prepravy našich astronautov a už nebudeme musieť kupovať štarty ruských modelov Sojuz,“ vyjadrila sa hovorkyňa NASA, Stephanie Schierholz.

Vesmírna agentúra ešte neoznámila, kto na kúpenom mieste poletí. Spojí sa však s ruskými kozmonautmi a vystriedajú posádku, ktorá sa na vesmírnej stanici nachádza v tomto čase. Súčasná posádka je rovnako zložená z jedného astronauta NASA, Chrisa Cassidyho a dvoch ruských kozmonautov, Anatolya Ivanishina a Ivana Vagnera.

Pred uzatvorením dohody malo Rusko v pláne poslať troch kozmonautov, ktorí by pomohli spustiť nový laboratórny modul, Nauka. Aby im NASA vynahradila spôsobené škody, tak okrem platby sľúbili, že v priebehu 2.5 roka vynesú okolo 800 kg ruského nákladu na vesmírnu stanicu.

Keď sa komerčný vesmírny program rozbehne naplno, NASA plánuje aj naďalej využívať služby ruského Sojuzu. Namiesto platby však ponúknu výmenný obchod a miesto na palube modulov SpaceX, či Boeingu. Zatiaľ nie sú na takýto let prihlásení žiadni ruskí kozmonauti, ale ak sa podarí nadchádzajúca misia Crew Dragon, NASA vynesie na vesmírnu stanicu troch svojich, a jedného japonského kozmonauta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre