Spravodajstvo

Čo sa stane, keď na poškriabanú obrazovku telefónu nanesiete zubnú pastu? Zbavíte sa škrabancov alebo nie?!

Môže zubná pasta pomôcť pri odstránení škrabancov z povrchu displeja telefónu?

Displeje našich smartfónov sú z roka na rok odolnejšie. Budúci rok by sme mali dokonca dočkať ochranných sklíčok, ktoré sú schopné vydržať pád na betón z výšky jedného metra. Ide konkrétne o sklíčko Gorilla Glass Victus 2. A hoci ho najprv uvidíme vo vlajkových zariadeniach, tak plynúcim časom sa bezpochyby dostane i do dostupnejších smartfónov.

Ale aj cenovo dostupné zariadenia majú dnes pomerne vysokú ochranu proti poškodeniu, no vyhnúť sa drobným škrabancom je prakticky nemožné. S týmto problémom sa môžu stretnúť ako majitelia vlajkových modelov telefónov, tak aj tých lacnejších. Niekedy by sa mohlo zdať, že vo vrecku nohavíc spolu so smartfónom „nosíme aj diamanty“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje ale viacero tipov, ako sa zbaviť týchto škrabancov. Jedným z nich je aj rozotretie zubnej pasty po povrchu displeja. Takýchto návodov by sme našli na internete ak nie stovky, tak najmenej desiatky. Autori tohto „lifehacku“ najčastejšie hovoria, že zubná pasta vyplní drobné škrabance, v dôsledku čoho bude displej vyzerať ako nový. No už na prvé počutie to znie prinajmenšom zvláštne, ak nie ako hlúposť. Ale aj napriek tomu, mnohí z nás tomu veria. Je to ale pravda alebo mýtus?

Xiaomi vysvetľuje, že trik s pastou je mýtus

Technologický gigant najnovšie zverejnil na serveroch YouTube krátke video, v ktorom vysvetľuje, že je to mýtus. Aby Xiaomi podložilo toto tvrdenie i faktami, tak spravilo mali experiment.

Na displej smartfónu, ktorý je posiaty drobnými škrabancami aplikovali zubnú pastu. Xiaomi následne pastu rovnomerne roztrelo po displeji a nechalo účinkovať, aby došlo k vyplneniu škrabancov. K ich vyplneniu skutočne došlo, ale len do doby, kým pastu nezotreli. Následne porovnali detialné fotografie displeju pred aplikáciou a po aplikácii pasty. A výsledok? Veď posúďte nižšie sami.

dokaze pasta na displeji odstranit skrabance_2
Zdroj: Xiaomi

Aplikovanie pasty môže poškodiť displej smartfónu

Xiaomi rovnako vo videu vysvetlilo, že aplikovanie pasty na displej smartfónu ho môže poškodiť. Dôvodom je, že zubná pasta obsahuje zásadité látky, ktoré môžu viesť k poškodeniu oleofóbneho povlaku, ktorý nájdeme na povrchu displeja. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o vrstvu, ktorej účelom je zabrániť v usádzaní prachu na displeji a zachytávaniu odtlačkov prstov, ktoré sa usádzajú na displej z prstov našich rúk.

Preto ak chcete ochrániť svoj displej smartfónu pred škrabancami, tak najlepším spôsobom je na neho aplikovať ochrannú fóliu alebo ochranné sklíčko, ktoré dokáže zvýšiť odolnosť displeja voči poškodeniu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close