Čo núti alkoholikov piť ďalej? Výskum odhalil spúšťače, ktoré v mozgu vyvolávajú mimoriadne silnú reakciu

Odbúranie negatívnych účinkov abstinencie je silnejším motivátorom piť, ako prvotné pocity spojené s pitím alkoholu.

Väčšina ľudí trpiacich istou formou závislosti, má určité špecifické signály, ktoré odštartujú ich nezastaviteľnú chuť po danej látke. Rovnako to funguje aj u ľudí, ktorí si radi vypijú a alkohol konzumujú vo väčších množstvách, než je vhodné. V tomto prípade môže chuť konzumovať alkohol vyvolať pohľad na obľúbený bar, obľúbenú fľašu alebo iné faktory.

Vedci z výskumného strediska Scripps sa v experimente bližšie pozreli na to, ako môžu rôzne spúšťače v prostredí vyvolať chuť po alkohole, píše portál Eurekalert. Pri experimente odhalili, že prirodzené spúšťače, ktoré si spájame s pitím alkoholu, sú počas abstinencie silnejšie ako spúšťače, ktoré existovali v dobe pitia alkoholu. To znamená že ak si počas abstinencie spájame niečo s konzumáciou alkoholu, tento objekt môže vyvolať v mozgu veľmi silný impulz k pitiu. Pochopením tohto procesu by mohli lekári v budúcnosti minimalizovať u pacientov chuť po nebezpečnej látke.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V prípade ťažkého alkoholizmu sa chuť po alkohole po čase zvyšuje, a to aj vplyvom environmentálnych spúšťačov. Žiaden výskum sa ale nepozrel na neurobiologickú a behaviorálnu príčinu,“ vysvetľuje Friedbert Weiss, z výskumného strediska Scripps.

Spúšťače môžu byť všade okolo nás

Alkoholizmus sa v určitých aspektoch podobá na akúkoľvek inú drogovú závislosť. Skladá sa z niekoľkých cyklov, ktorými sú v tomto prípade odstavenie sa od alkoholu, abstinencia a návrat k alkoholu. Návrat k pitiu môže vyvolať obrovské množstvo externých prípadov, napríklad aj to, ak po práci prejdete popri obľúbenom bare. Zaujímavosťou je, že spúšťače, na ktoré sa človek naučí počas fáze abstinencie, keď sa prejavujú abstinenčné príznaky, sú silnejšie ako tie, ktoré sa naučí počas pitia alkoholu. Inými slovami povedané, mozog si ľahšie zapamätá to, čo viedlo k zastaveniu abstinenčných príznakov ako to, že sa človek pri pití alkoholu v prvých fázach mohol cítiť dobre.

„Bežne sa predpokladá, že hlavným dôvodom pitia alkoholu sú dobré pocity. Pri ľuďoch so závislosťou ale nejde o „dobrý pocit“ ale skôr o to, že už sa necítia až tak hrozne. Tento pocit si spoja s niekoľkými situáciami, ktoré viedli ku konzumácii alkoholu. Vtedy môžu vzniknúť mimoriadne silné signály, ktoré človeka nútia vyhľadávať alkohol,“ vyjadril sa Weiss.

Štúdia sa pýtala otázku, ako ďaleko je schopný človek zájsť, aby si doprial alkohol? Ak alkoholik príde domov a nemá nič v chladničke, pôjde si kúpiť fľašu do najbližšieho obchodu? Lenže čo ak je vonku obrovská búrka a obchod je 3-4 km od domu? Experiment na potkanoch dokázal, že alkoholici dokážu čeliť mnohým prekážkam, len preto že v ich mozgu niečo odštartovalo nezastaviteľnú chuť po alkohole.

Autori štúdie vo svojej práci pokračujú a ďalej sa pokúsia odhaliť skupiny neurónov, ktoré v tomto správaní hrajú úlohu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre