Čínski vedci volajú po vývojí technológie, pomocou ktorej by mohli v prípade ohrozenia zničiť satelity Starlink

Čínski vedci volajú po vývojí technológie, ktorá by bola schopnou znefunkčniť satelity Starlink, ak by predstavovali národnú bezpečnostnú hrozbu.

Satelity Starlink_Cina
Zdroj: pngwing.com, Vosveteit.sk

Kto doposiaľ nepočul o službe Starlink, tak dnes ju už bezpochyby pozná. A to hlavne z dôvodu, že pomáha Ukrajincom zostať online a zároveň, úspešne odoláva hackerským útokom Ruska, ktoré sa niekoľkokrát snažilo satelitný internet vyradiť z prevádzky, no neúspešne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že schopnosť odolávať hackerským útokom, robí vrásky na čele ďalšej svetovej veľmoci a to Číne, píše South China Morning Post (via cybernews.com). Podľa spravodajského portálu satelity Starlink môžu v budúcnosti predstavovať potenciálnu hrozbu pre národnú bezpečnosť krajiny.

Čína volá po technológii, ktorou by mohli znefunkčniť satelity Starlink

Portál sa odvoláva na výskumný dokument z minulého mesiaca, v ktorom sa píše, že krajina musí byť schopnou deaktivovať alebo dokonca zničiť satelity spoločnosti SpaceX, ak by predstavovali hrozbu pre národnú bezpečnosť. Čínski vojenskí vedci preto volajú po vývojí novej technológie, ktorá by bola schopná nielen monitorovať satelity nad našimi hlavami, ale aj ich znefunkčniť a prípadne aj zničiť.

Ren Yuanzhen, jeden z výskumníkov Pekinského inštitútu sledovania a telekomunikácií preto nalieha na to, aby Čína začala s vývojom novej protisatelitnej technológie.

„Mala by sa prijať kombinácia ľahkých a ťažkých opatrení, aby sme boli schopní znefunkčniť satelity Starlink a zničiť ich operačný systém konštelácie…“, hovorí Yuanzhen.

V týchto dňoch nad našimi hlavami lieta viac ako 2 300 satelitov spoločnosti SpaceX. Do roky 2027 by ich ale malo byť už okolo 12 tisíc.

V súčasnosti jedným z riešení, ako zničiť satelity Starlink (alebo inej spoločnosti, či štátu), je prostredníctvom ich zostrelenia. Ide však o spôsob, ktorý by vyprodukoval na obežnej dráhe Zeme nepredstaviteľne veľké množstvo vesmírneho odpadu, ktorého odstránenie je pomocou aktuálnych technológií prakticky nemožné. Takto vzniknutý odpad by ohrozil nielen vesmírne stanice obiehajúce našu planétu, ale aj existujúce satelity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre