Satelity Starlink sú pod útokom, priznáva Musk: Prečo sa Rusku zatiaľ nepodarilo prelomiť ich obranu?

Starlink od Elona Muska je kľúčovou technológiou, ktorá pomáha Ukrajine zostať online. Ako je možné, že hoci Rusko sa snaží zničiť túto infraštruktúru, tak stále odoláva?

Elon Musk a Vladimir Putin
Zdroj: flickr.com (Web Summit a Globovisión)

Satelity Starlink sa ukázali byť výraznou strategickou pomocou pre Ukrajinu v prebiehajúcej vojne proti Ruským okupantom. Nielenže dokážu poskytnúť internetové pripojenie v ťažko dostupných oblastiach, no vďaka nim môžu delostrelecké jednotky koordinovať útoky v priebehu niekoľkých sekúnd, informuje portál Cybernews.

Rozhodnutie Elona Muska sprístupniť svoju satelitnú konšteláciu ukrajinským vojakom nepotešilo Ruskú federáciu, obzvlášť šéfa vesmírnej agentúry Roscosmos, Dmitry Rogozina, ktorý prostredníctvom aplikácie Telegram vyjadril priamo na osobu Elona Muska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Za toto, Elon, budeš zodpovedať ako dospelý človek a je jedno ako veľmi sa budeš hrať na hlupáka,“ Tak znela správa, ktorú zakladateľ spoločnosti SpaceX neskôr prezdieľal na svojom Twitterovom účte.

Rogozin je známy svojimi odvážnymi tvrdeniami, ktoré sa nie vždy dokážu pretaviť na činy. Krátko po vypuknutí konfliktu na Ukrajine sa vyhrážal zničením Medzinárodnej vesmírnej stanice. Hoci treba brať podobné vyjadrenia s menšou rezervou, niet pochýb o tom, že zo spoločnosti SpaceX sa stal jeden z možných cieľov ruskej odplaty, no nikto zatiaľ nedokáže predpovedať, čo bude nasledovať. Je možné, aby Ukrajina o výhodu satelitov Starlink prišla?

Prvý deň invázie Ruská federácia zaútočila na satelitnú sieť spoločnosti Viasat, KA-SAT, čo potvrdili aj viaceré bezpečnostné agentúry. Útok na túto satelitnú sieť spôsobil výpadky internetu pre tisíce užívateľov naprieč celou Európou. Na správy reagoval aj Musk, ktorý sám priznal, že aj satelity Starlink sú pod útokom. Zatiaľ ale dokázali odolať všetkým pokusom o hacknutie alebo rušenie signálu.

Schopnosť rýchlo reagovať

Satelity sú v podstate len počítače operujúce vo vesmíre. Najväčším problémom je práve ich poloha. Vo vesmíre sa satelity vylepšujú a udržujú oveľa ťažšie. Podľa viceprezidenta kyberbezpečnostnej spoločnosti CYSEC, Mathieu Baillyho, ale Starlink vyniká svojou schopnosťou reagovať rýchlejšie, než väčšina operátorov starších systémov.

„Starlink rovnako ako SpaceX, má vstavané moderné nástroje DevSecOps, čo je úplne iná liga bezpečnosti. Jedným kliknutím zvládnu veci, ktoré by starším technológiám trvali celé mesiace,“ vysvetľuje Bailly.

Staršie satelity mali jeden výrazný problém a to ten, že neboli navrhnuté pre nepriateľské prostredie. Za poslednú dobu sa drasticky znížila cena rádiových systémov umožňujúcich nadšencom komunikovať so staršími satelitmi prostredníctvom počítača. Kedysi na to bol potrebný mimoriadne drahý hardvér.

Spoločnosť SpaceX ale vyvinula špeciálny softvér umožňujúci aktualizovať satelity aj niekoľkokrát za deň. Vďaka tomu sa drasticky znižuje riziko softvérových slabín.

„Schopnosť rýchlej aktualizácie softvéru je to, čo umožňuje satelitom Starlink stále obiehať okolo Zeme. Len za štyri hodiny sa im podarilo aktualizovať softvér a zabrániť Rusku v rušení ich signálu,“ vysvetľuje Nicolas Caillan, ktorý je príslušník amerických Vesmírnych síl.

Otázka času

Porovnávať útoky na satelity Viasat a pokusy o zneškodnenie Starlinku je ako porovnávať hrušky s jablkami, vyjadrujú sa bezpečnostní experti. Útok Ruska sa v skutočnosti neodohral na samotných satelitoch, ktoré sa nachádzajú viac ako 35-tisíc km nad povrchom, ale na pozemné terminály. Viasat funguje už dekádu a hlása, že má vyše 590-tisíc užívateľov. Betaverzia pripojenia Starlink funguje len od roku 2020.

Útočníci na Viasat teda mali dostatok času na študovanie terminálov a objavenie potenciálnych slabých miest. Distribúcia terminálov Starlink zatiaľ nie je taká silná, ako v prípade iných poskytovateľov internetových služieb.

„Nemyslím si, že v základe je niečo, čo robí terminály Starlink bezpečnejšie než iné terminály, okrem toho, že ich nie je tak veľa,“ vyjadril sa Ang Cui, expert v oblasti kyberbezpečnosti.

Cui dodáva, že pravdepodobne sa už Rusku podarilo získať jeden z terminálov Starlinku a momentálne ho rozoberajú, aby odhalili potenciálne slabé miesta, čo je len otázkou času. Či už sa Rusku podarí nájsť slabinu alebo nie, vstup komerčných spoločností do vesmíru značí novú éru bezpečnostných opatrení pre satelity operujúce na obežnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre