Spravodajstvo

Ako pomáha Muskov Starlink v boji na Ukrajine? Vojská organizujú útoky ako cez aplikáciu Uber

Vďaka aplikácii pripomínajúcej appku Uberu, satelitom Starlink a dronom, môže ukrajinské delostrelectvo útočiť rýchlo a presne.

To, čo sa spočiatku zdalo ako PR ťah miliardára Elona Muska sa ukázalo byť obrovskou podporou pri obrane vojnou zmietanej Ukrajiny. Reč je o satelitoch Starlink, o ktoré si krátko po začatí konfliktu požiadal ukrajinský vicepremiér Mykhailo Fedorov, píše portál DW.

Stačila len krátka verejná výmena správ prostredníctvom sociálnej siete Twitter a dnes už satelity Starlink hrajú významnú úlohu pri vojenských operáciách v krajine. Webový portál Telegraph informuje, že ukrajinské vojská využívajú služby satelitov na koordinovanie útokov na ruské tanky a vojenské pozície. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konšteláciu satelitov momentálne používa na Ukrajine približne 150-tisíc užívateľov, takmer 600 nemocníc, hasiči a záchranári. Ukrajinským vojskám umožňuje presnú delostreleckú paľbu. Využitie pre satelitnú službu našla aj prieskumná jednotka Aerorozvidka. Tá prostredníctvom satelitov monitoruje ruské pozície, pohyby tankov, ale aj koordinuje útoky bezpilotných dronov.

„Starlink používame na prepojenie dronov z našim delostrelectvom. Ak dron používa tepelné videnie v noci, prepája sa na delostrelectvo a určuje nám ďalší cieľ,“ vyjadril sa pre portál The Times člen ukrajinskej Aerorozvidky.

Prieskumný tím za deň vykoná približne 300 misií. Útoky sa uskutočňujú počas noci, pretože pod rúškom tmy sú drony takmer nepozorovateľné, píše Bussines Insider.

Niečo ako Uber alebo Lyft

Delostrelecké tímy si môžu dáta z dronov pozrieť v aplikácii, ktorá pripomína aplikácie taxislužieb Uber, alebo Lyft. Ide o softvér, ktorý vytvoril ukrajinský programátor, Jaroslav Šerestjuk. Drony posielajú vojakom do tejto aplikácie potrebné dáta. Samotná aplikácia následne priraďuje ruské pozície najbližšiemu delostrelectvu, alebo raketometnej, mínometnej, či špeciálnej jednotke.

Ak dron spozoruje ruský transport, alebo tank, označený cieľ sa rýchlo posunie k jednotke, ktorá sa nachádza najbližšie. Práve vďaka tejto možnosti dokážu ukrajinské vojská reagovať už do 30 sekúnd. Takýto útok je rýchly, presný a nedáva ruským vojskám čas reagovať. Ide o efektívnu metódu na rozpútanie chaosu a spôsobenia ťažkých strát. V boji sú minúty nesmierne dôležité a čím viac času má nepriateľ k dispozícii, tým viac možností má. Ak by delostrelectvo reagovalo až za 15 alebo 20 minút, nepriateľ sa mohol za ten čas na útok pripraviť alebo sa úplne stiahnuť z pozície.

Ukrajinská armáda od 1. marca dostala najmenej štyri várky terminálov Starlink a podľa dostupných informácií sú ďalšie na ceste. O týchto termináloch informoval prostredníctvom Twittera aj ukrajinský vicepremiér Mykhailo Fedorov.

Okrem terminálov dostala Ukrajina aj antény, umožňujúce krajine pripojenie na internet. Elon Musk ale varoval užívateľov, aby antény zapínali len v prípade najväčšej potreby a aby antény umiestnili čo najďalej od ľudí, ako je to možné. Na antény totiž môže byť cielený útok ruskej armády.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close