Čínski vedci, ktorí upravovali gény nenarodených detí idú do väzenia

Čínske úrady poslali troch vedcov, ktorí upravovali DNA nenarodených detí do väzenia. Prekročili spodnú hranicu etiky a viacero zákonov.

dna-1811955_1920 (1)
Zdroj: Pixabay.com (qimono)

Čínsky súd rozhodol o osude 3 mužov, na čele s He Jiankui, ktorí stoja za genetickými úpravami detí. Informuje o tom portál xinhuanet.com.

Súd odsúdil Jiankui na 3 roky väzenie v kombinácii s mastnou pokutou vo výške 3 miliónov Juanov, čo predstavuje približne 430 000$. Spolu s ním do väzenie idú aj jeho spolupracovníci, Zhang Renli, ktorý bol odsúdený na 2 roky väzenia v kombinácii s pokutou približne 143 000$  a Qin Jinzhou, ktorý v base pobudne 18 mesiacov a bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 71 000$.  Tento rozsudok je výsledkom správy, z novembra 2018, kedy vedci tvrdili, že prvé geneticky upravené deti na svete sa narodili so zmenenou DNA, ktorá im zabránila nakaziť sa HIV. Táto správa priniesla viaceré vedecké informácie a zároveň podnietila okamžité vyšetrovanie zo strany štátnych orgánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Obvinení nemali náležitú certifikáciu na vykonávanie lekárskej praxe a pri hľadaní slávy a bohatstva úmyselne porušili národné predpisy vo vedeckom výskume a liečení,…“ píše sa v rozsudku, v ktorom je ďalej uvedené: „Prekročili spodnú hranicu etiky vo vedeckom výskume a lekárskej etike.“

Portál TheGuardian píše, že súd ďalej odhalil sfalšované dokumenty od etického kontrolného panelu, ktoré sa používali na nábor párov za účelom výskumu. Zapísané páry mali muža HIV pozitív a ženu bez, pričom za účasť im mala byť sľúbená účasť v IVF (pozn. redakcie: In vitro fertilizácia je technológia asistovanej reprodukcie).

„Prokurátori preukázali podstatné dôkazy o tom, že tím vypracoval osvedčenie o etickom preskúmaní a prijal osem dobrovoľníckych párov (s mužmi, ktorí boli pozitívne na HIV), ktorých cieľom bolo reprodukovať HIV imunné deti. Do ženského tela implantovali geneticky upravené embryá a impregnovali dve z nich, ktoré porodili tri bábätká.“ píše portál  xinhuanet v jednom z ďalších reportov, v ktorom pokrýval túto tému.

Zhou Canquan z pridruženej nemocnice univerzity Sun Yat-sen University, odborník na asistovanú reprodukciu, povedal:

„Lekárska technológia by nemala byť založená na neznalosti zdravotných rizík. V lekárskej komunite je konsenzus uskutočňovať výskum s morálnymi princípmi.“ Ďalej dodal: “To, čo urobili, predstavuje závažné porušenie zákonov a iných právnych predpisov krajiny,“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre