Čína tvrdí, že zachytila signál od mimozemskej civilizácie: Štúdiu z neznámych príčin stiahli

Obrovský rádiový teleskop Sky Eye zachytil špecifické rádiové emisie. Odkiaľ pochádzajú?

Čína tvrdí, že zachytila kontakt od mimozemskej civilizácie
Zdroj: NASA, SimilarPNG, Úprava: Vosveteit.sk

Čína tvrdí, že prostredníctvom svojho výkonného teleskopu Sky Eye zachytila signál vzdialenej mimozemskej civilizácie. Krajina o tomto prelomovom objave informovala v tlačovej správe, ktorú výskumníci takmer hneď stiahli, píše portál Live Science.

V správe sa písalo o „niekoľkých technologických stopách civilizácií nachádzajúcich sa mimo našej planéty.“ Štúdiu publikovala univerzita v Pekingu 14. júna. Veľké tvrdenia si však vyžadujú veľké dôkazy a vedci sami priznávajú, že zatiaľ sa netreba radovať predčasne, aspoň dokým nedokončia dôkladnú analýzu signálov. Ide totiž o rádiové vlny krátkeho pásma, ktoré bežne využívame pre komunikáciu s lietadlami alebo satelitmi. Je však možné, že rovnaké signály využíva aj potenciálna vesmírna civilizácia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Objavili sme niekoľko elektromagnetických signálov v úzkom pásme líšiace sa od predchádzajúcich signálov. Náš vedecký tím signály prešetruje,“ vyjadril sa Zhang Tongjie, vedúci programu pátrania po mimozemských civilizáciách na univerzite Beijing Normal University.

Tongjie dodáva, že signál môže byť rádiovým šumom, ktorý vznikol priamo na Zemi a mohol výskumníkov pomýliť. Ďalšie vyšetrovanie ukáže, či je signál naozaj mimozemský, no môže to byť ešte dlhý proces. Po publikovaní štúdie sa správa o objavení mimozemského signálu bleskovo rozšírila po celej Číne. Publikovaná štúdia bola nakoniec zmazaná, no dôvod prečo ostáva neznámy.

Kontakt s inou civilizáciou?

Objavenie signálov, ktoré so sebou nesú prísľub mimozemských civilizácií nie je ničím novým. Medzi podobné signály sa radí aj objav z roku 1977, ktorý zachytil rádiový teleskop Big Ear. Tento signál bol mimoriadne silný a trval celú minútu. Podľa frekvencií, na ktorých signál vysielal mohlo ísť o mimozemskú civilizáciu. Keď sa vedec Jerry Ehman, ktorý v tú noc pracoval pozrel na výtlačok dát, v úžase napísal na kus papiera slovo Wow!, po ktorom signál vedci pomenovali. Viackrát sa už ale neopakoval a vedci doteraz nevedia odkiaľ prišiel.

Čínski vedci by boli mimoriadne radi, ak by nebol nový signál výsledkom rádiového šumu vychádzajúceho zo Zeme. Sú si vedomí, že viacero sľubných objavov nakoniec neprišlo z hlbín vesmíru, ale z našej planéty. Tongjie so svojim vedeckým tímom vykonajú ďalšie pozorovania a postupne sa dopracujú k pravému pôvodu signálu.

„Tešíme sa na to že teleskop Sky Eye bude prvým, ktorému sa podarí zachytiť signál inej vesmírnej civilizácie,“ vyjadril sa Tongjie.

Potvrdenie signálu je však mimoriadne zdĺhavý proces. V roku 2019 astronómovia zachytili podobný signál prichádzajúci od najbližšej hviezdy, Proxima Centauri. Opäť išlo o rádiové vlny úzkeho pásma, čo astronómov doviedlo k predstave, že môže ísť o mimozemskú civilizáciu. Až o dva roky sa pôvod signálu vysvetlil. Zvláštny signál bol výsledkom kaziacej sa technológie.

Aj medzi rokmi 2011 až 2014 sa vedci domnievali, že zachytili vysielanie mimozemskej civilizácie. V tomto prípade ale záhadné „emisie“ vydávala mikrovlnka, v ktorej si vedci zohrievali jedlo. Tieto prípady ukazujú, že hľadanie signálov od mimozemských civilizácií je mimoriadne náročný proces a aj spočiatku sľubný objav nemusí byť to, čo sa na prvý pohľad zdá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre