SpravodajstvoTechnológie

Čína stavia flotilu plávajúcich nukleárnych reaktorov. Majú dostať dostatok energie na odľahlé ostrovy

Hoci Čína v očiach mnohých nás je krajinou, ktorá porušuje ľudské práva na dennej báze, tak aj napriek tomu patrí medzi krajiny, ktoré sú inovátormi vo viacerých oblastiach.

Najnovšie zahraničný portál Asia Times prišiel s reportom, v ktorom píše, že krajina pracuje na alternatívnom spôsobe prinesenia energie do odľahlých oblastí, ako sú napríklad ostrovy. Podľa ich informácií prvé testy už prebehli v provincii Shandong.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plávajúce elektrárne?

Podľa aktuálne dostupných informácií Čína doslova začala s budovaním plávajúcej flotily lodí, ktoré budú disponovať nukleárnymi elektrárňami. Prvé „plávajúce“ jadrové elektrárne by mali uzrieť svetlo sveta už onedlho, v roku 2021. Zaujímavosťou je, že rovnakým smerom uvažujú aj iné krajiny. Jednou z nich je napríklad aj Rusko, od ktorého sa očakáva, že ich prvé plávajúce jadrové elektrárne poputujú k polárnemu kruhu už v tomto roku.

Vráťme sa však k Číne. Asia Times píše, že ak Čína chce zadovážiť dostatok energie pre svoje umelo vytvorené ostrovy tak celkovo musí vytvoriť „flotilu“ približne 20 lodí. Ak sa jej to podarí, tak tieto lode budú schopné zároveň ponúknuť dostatok energie na ťažbu fosílnych palív v mori.

Hlavným motivátorom je cena energie

Ako to už býva, tak hlavným motivátorom inovácií sú peniaze. Aktuálne približne vyprodukovanie 2 kilowattov prostredníctvom diesel agregatorov stojí na mori stojí približne 2 Yuany. V prípade nukleárnej energie cena vyprodukovania rovnakého množstva by mala stáť len 0,9 Yuanu.

Zdroj: Asia Times, úvodný obrázok: Asia Times

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close