Čína reaguje na stanovisko FCC: „Prestaňte utláčať čínske spoločnosti…“

Čína reaguje na stanovisko FCC, ktoré vrhá na Huawei a ZTE zlé svetlo

Donald Trump Huawei
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), (CC BY-SA 2.0), úprava Vosveteit.sk

V priebehu včerajšieho dňa sme Vás informovali o tom, že FCC oficiálne označilo čínskeho technologického giganta, spoločnosť Huawei spolu so ZTE za národnú bezpečnostnú hrozbu (pozn. redakcie: FCC je Federálny úrad pre komunikáciu Spojených štátov).  FCC vo svojom vyhlásení konkrétne uviedlo:

„…na základe drvivej váhy dôkazov predsedníctvo označilo Huawei a ZTE ako národné bezpečnostné riziko pre americké komunikačné siete – a pre našu budúcnosť 5G,“ povedal predseda FCC Ajit Pai. „Obidve spoločnosti majú úzke väzby na Čínsku komunistickú stranu a čínsky vojenský aparát a obe spoločnosti vo všeobecnosti podliehajú čínskym zákonom, ktoré ich zaväzujú k spolupráci so spravodajskými službami krajiny…“

Čína už medzičasom stihla na obvinenia reagovať

Čína už medzičasom stihla reagovať na tieto závažné obvinenia. Upozorňuje na to portál globalnews.ca, ktorý píše, že Čína žiada USA, aby prestali „utláčať čínske spoločnosti“. Označenie Huaweiu a ZTE za „bezpečnostné riziko“  zamedzilo čínskym spoločnostiam získavať dotácie z vládneho fondu, čím došlo k ich obmedzeniu v prístupe ku americkému trhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí obvinil Washington zo zneužívania štátnej moci voči čínskym spoločnostiam bez toho, aby mali hocijaký dôkaz o tom, čo tvrdia.

„Opäť vyzývame Spojené štáty, aby prestali zneužívať koncepciu národnej bezpečnosti, zámerne diskreditovať Čínu a neprimerane utláčať čínske spoločnosti,“ uviedol hovorca Zhao Lijian.

Obe spoločnosti, Huawei a ZTE, sa vyjadrili odmietavo k  tvrdeniam Američanov. Zakladateľ spoločnosti Huawei sa okrem iného v minulosti vyjadril, že nikdy by neprezradili informácie o svojich zákazníkoch, a to aj napriek tomu, ak by bol na nich zo strany čínskych orgánov vyvíjaný tlak.

FCC uviedlo, že peniaze pochádzajúce z Universal Service Fund (8,3-miliardy dolárov) nemôžu byť po novom použité na nákup tovarov a služieb od spoločností Huawei a ZTE.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre