Čím častejšie sa dostávame do vesmíru, tým ťažšie by to pre nás v budúcnosti mohlo byť. Pýtate sa prečo?

Narastajúce množstvo vesmírneho odpadu by mohlo ukončiť lety do vesmíru. Nebezpečenstvo je rok čo rok horšie a vedci varujú pred krízou

zrážka
Zdroj: ESA

Cestovanie do vesmíru je to najfascinujúcejšie, avšak zároveň aj najkomplikovanejšie dobrodružstvo, aké ľudstvo podniklo. Paradoxom je, že čím častejšie sa dostávame do vesmíru, tým ťažšie by to pre nás v budúcnosti mohlo byť. Pýtate sa prečo? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

S každým štartom rakety, alebo satelitu si nad sebou vytvárame pascu, ktorá sa stáva rok čo rok nebezpečnejšou. V najhoršom prípade by sa mohlo stať, že nás táto pasca uzavrie na planéte celé desaťročia, alebo storočia. Ak si zoberieme ako príklad tradičnú raketu, v podstate ide o veľké kovové valce, v ktorých sa nachádza dostatočné množstvo paliva na to, aby sa raketa dostala do svojho cieľa. Keď sa palivo minie, valce sa odpoja a prázdne nádrže buď spadnú na zem, alebo ostanú na obežnej dráhe niekoľko stoviek rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neporiadok nad hlavami

Problémom je, že väčšina použitých nádrží ostane hore, obiehať našu planétu. Po desaťročiach sa z obežnej dráhy stalo smetisko, plné použitých nádrží, nefunkčných satelitov a trosiek po raketových testoch. Momentálne vieme o 2600 nefunkčných satelitoch, 10-tisíc objektoch, ktoré sú väčšie ako počítačový monitor, 20-tisíc objektoch, väčších ako jablko, 500-tisíc objektoch, veľkosti guľôčky a zároveň 100-miliónoch častíc tak drobných, že sa nedajú sledovať.

Všetky tieto objekty sa pohybujú na obežnej dráhe rýchlosťami, ktoré dosahujú až 30-tisíc km/h. Pri takýchto extrémnych rýchlostiach môže byť aj troska o veľkosti hrášku veľmi nebezpečná. Každý rok je niekoľko funkčných satelitov zničených, pri zrážke s iným vesmírnym objektom.

Toto desaťročie sa predpokladá, že počet satelitov, ako aj množstvo vesmírneho odpadu vzrastie o desaťnásobok. Niektorí astronómovia varujú, že sa blížime do krízového bodu. Zároveň varujú, že najhoršie nie je množstvo odpadu, ale neustále rastúce riziko zrážky. Pri zrážke v rýchlostiach, akými sa pohybujú satelity na obežnej dráhe sa totiž vytvoria tisíce drobných úlomkov. Tie sa nezastavia, ale pokračujú ďalej, vytvárajúc tisíce nových objektov, ktoré by mohli v budúcnosti narobiť škodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre