SpravodajstvoVeda a výskum

Čím častejšie sa dostávame do vesmíru, tým ťažšie by to pre nás v budúcnosti mohlo byť. Pýtate sa prečo?

Narastajúce množstvo vesmírneho odpadu by mohlo ukončiť lety do vesmíru. Nebezpečenstvo je rok čo rok horšie a vedci varujú pred krízou

Cestovanie do vesmíru je to najfascinujúcejšie, avšak zároveň aj najkomplikovanejšie dobrodružstvo, aké ľudstvo podniklo. Paradoxom je, že čím častejšie sa dostávame do vesmíru, tým ťažšie by to pre nás v budúcnosti mohlo byť. Pýtate sa prečo? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

S každým štartom rakety, alebo satelitu si nad sebou vytvárame pascu, ktorá sa stáva rok čo rok nebezpečnejšou. V najhoršom prípade by sa mohlo stať, že nás táto pasca uzavrie na planéte celé desaťročia, alebo storočia. Ak si zoberieme ako príklad tradičnú raketu, v podstate ide o veľké kovové valce, v ktorých sa nachádza dostatočné množstvo paliva na to, aby sa raketa dostala do svojho cieľa. Keď sa palivo minie, valce sa odpoja a prázdne nádrže buď spadnú na zem, alebo ostanú na obežnej dráhe niekoľko stoviek rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neporiadok nad hlavami

Problémom je, že väčšina použitých nádrží ostane hore, obiehať našu planétu. Po desaťročiach sa z obežnej dráhy stalo smetisko, plné použitých nádrží, nefunkčných satelitov a trosiek po raketových testoch. Momentálne vieme o 2600 nefunkčných satelitoch, 10-tisíc objektoch, ktoré sú väčšie ako počítačový monitor, 20-tisíc objektoch, väčších ako jablko, 500-tisíc objektoch, veľkosti guľôčky a zároveň 100-miliónoch častíc tak drobných, že sa nedajú sledovať.

Všetky tieto objekty sa pohybujú na obežnej dráhe rýchlosťami, ktoré dosahujú až 30-tisíc km/h. Pri takýchto extrémnych rýchlostiach môže byť aj troska o veľkosti hrášku veľmi nebezpečná. Každý rok je niekoľko funkčných satelitov zničených, pri zrážke s iným vesmírnym objektom.

Toto desaťročie sa predpokladá, že počet satelitov, ako aj množstvo vesmírneho odpadu vzrastie o desaťnásobok. Niektorí astronómovia varujú, že sa blížime do krízového bodu. Zároveň varujú, že najhoršie nie je množstvo odpadu, ale neustále rastúce riziko zrážky. Pri zrážke v rýchlostiach, akými sa pohybujú satelity na obežnej dráhe sa totiž vytvoria tisíce drobných úlomkov. Tie sa nezastavia, ale pokračujú ďalej, vytvárajúc tisíce nových objektov, ktoré by mohli v budúcnosti narobiť škodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close