SpravodajstvoVeda a výskum

Cieľ americkej NASA, dostať ľudí opäť na Mesiac, zostáva aj napriek komplikáciám nezmenný. Stane sa tak v roku 2024

Let ďalších astronautov na povrch Mesiaca by sa mal udiať v roku 2024

Prvý štart rakety americkej NASA, s cieľom vrátiť ľudí na Mesiac sa posunul do druhej polovice roku 2021, no ich cieľ ostáva napriek tomu nezmenený. NASA chce dostať prvých astronautov na povrch Mesiaca do roku 2024.

V máji 2019 pomenovala NASA tento program Artemis, po gréckej bohyni, ktorá je bohyňou Mesiaca a zároveň sestra Apolla. Prvá misia, Artemis 1, bude testovacím letom novej rakety a posádkovej kapsule Orion. Ak prebehne let podľa plánu, v nasledujúcich misiách už k mesiacu poletia aj ďalší ľudia. Artemis 2 a Artemis 3 budú poslednými misiami v prvej fáze programu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Artemis 1 bude značiť prvý let štartovacieho systému SLS (pozn. redakcie: Space Launch System) a druhého letu kapsule Orion. Pôvodný dátum bol v novembri tohto roku, no kvôli problémom sa musel presunúť na druhú polovicu 2021. Artemis 1 preletí okolo Mesiaca. Testovací let demonštruje výkon a rôzne iné kľúčové systémy. Artemis 2 bude prvým letom s posádkou, ktorá taktiež preletí okolo mesiaca a vráti sa na Zem. Momentálne je naplánovaný na druhú polovicu 2022.

Finále prvej fázy programu je misia Artemis 3, ktorá pošle dvojicu astronautov na Južný pól Mesiaca. Bude to prvá misia s ľudskou posádkou od posledného pristátia na Mesiaci v roku 1972. Minulý rok americký prezident Donald Trump výrazne skrátil deadline projektu. 26. marca oznámil viceprezident Mike Pence, že rok 2028 nie je dobrý a že Spojené štáty to stihnú do roku 2024.

Nečakané zmeny

Takmer všetci vo vesmírnom priemysle ostali zaskočení, vrátane samotnej NASA.

„Viceprezident oznámil, že máme dostať astronautov na povrch Mesiaca do roku 2024. Deň predtým bol náš cieľ rok 2028. Išlo o zaujímavý zvrat, ktorý nás obral o štyri roky plánovania, počas päťminútového rozhovoru,“ povedal administrátor NASA, Steve Jurcyk.

Artemis má byť programom, ktorý vydláždi cestu letom na Mars, ktoré by mali prísť okolo roku 2030. Napriek chybám, ktoré sa počas prípravy na misiu vyskytli, sú NASA a jej partneri „pripravení na výzvu,“ ktorá s misiou prichádza. Roku 2024, ako dátumu pristátia ľudí na Mesiaci, sa držia a veria, že to aj napriek komplikáciám stihnú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close