ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Chrome sa naučí novú zručnosť. Bude vedieť prečítať obsah stránky. Pozrite sa, kde funkciu nájdete a čo ešte ponúkne

Google do prehliadača Chrome zakomponoval funkciu, ktorá vám prečíta obsah stránky. Zatiaľ je dostupnou v BETA verzii Chromu. Neskôr bude dostupnou pre všetkých.

Do prehliadača Google Chrome by mala onedlho prísť nová funkcia, ktorá vám bude čítať text, informoval o tom portál 9to5google.com. Momentálne máte možnosť, že vám Google na vašom Android telefóne nahlas prečíta takmer čokoľvek prostredníctvom asistenta. Po novom, bude ale táto funkcia vstavaná priamo do prehliadača. 

Chrome bude vedieť prečítať obsah stránky

Akonáhle sa nová funkcia dostane do prehliadača, zobrazí sa vám nová možnosť „Vypočuť si túto stránku„. Ak budete chcieť funkciu vyskúšať alebo využiť, potrebujete kliknúť na tri zvislé bodky v pravom rohu a následne na možnosť „Vypočuť si obsah tejto stránky“. Kde presne funkciu nájdete, sa môžete pozrieť nižšie na snímke obrazovky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Funkcia prečítaj stranka v prehliadaci Chrome_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom sa vám zobrazí spodná lišta, ktorá obsahuje údaje, ako je názov stránky či tlačidlo s časovou osou, práve tu, viete čítanie kedykoľvek pozastaviť, no aj zapnúť. Úžasné je taktiež, že je vám umožnené zmeniť rýchlosť, akou vám aplikácia číta stránku. Viete si vybrať zo širokej ponuky: 0.5x, 0.8x, 1x, 1.2x, 1.5x, 2x, 3x, 4x.

Ak vám nevyhovuje hlas, ktorý je použitý, môžete zmeniť dokonca i ten. Mám pocit, že Google sa naozaj snaží, aby používanie tejto novej funkcie bolo príjemným zážitkom pre všetkých používateľov. Zmena hlasu, môže byť pre niekoho môže byť maličký detail, ktorý by v žiadnom prípade nepotreboval. Pre druhú osobu to zase môže byť úplne kľúčové, napríklad, ak jej určitý hlas pripomína osobu, ktorú neznáša a ten hlas nevie zniesť. Kedy tu takáto možnosť nebola, druhá osoba, by pravdepodobne funkciu vôbec nechcela používať.

Keď však prehliadač zavriete, Google prestane čítať webovú stránku, v prípade, ak obrazovku len zhasnete, Google bude v čítaní pokračovať.

Vo vývojárskych nastavaniach je táto funkcia dostupnou nateraz len pre Android. Zobrazuje sa v prehliadači Chrome 120 (pozn. redakcie v BETA verzii), ale na zobrazenie možnosti „Vypočuť túto stránku“ v rozbaľovacej ponuke je potrebná už verzia prehliadača 121. Osobne si však myslím, že s oneskorením príde aj na zariadenia s operačným systémom iOS. Často sa totižto stáva, že nejaká nová funkcia príde najprv na Android alebo iOS zariadenia, no o nejaký čas príde aj na druhý operačný systém. Uvidíme však ako to bude práve v tomto prípade. Ak by ste funkciu chceli vyskúšať už dnes, tak môžete tak spraviť potom, ako si otvoríte vývojárske nastavenia (chrome://flags) a aktivujete si funkciu Read Aloud. Musíme ale podotknúť, že nám táto funkcia aktuálne nefunguje na každom webe, ale len na niektorých stránkach.

Funkcia prečítaj stranka v prehliadaci Chrome_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Funkciu v komerčne dostupnej verzii prehliadača môžeme očakávať na Android zariadeniach v blízkej dobe. Určite si nájde svojich fanúšikov aj keď existujú negatíva, napríklad, že nemôžete počúvať obsah stránky pri používaní iných aplikácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close