Chodievate na WC so smartfónom v ruke? Pre toto by ste s tým mali okamžite prestať!

Nový výskum dokazuje, že displej našich smartfónov môže obsahovať oveľa viac baktérií ako toaletná doska.

mobil a wc pouzivanie smartfonu na wc
Zdroj: nito / shutterstock.com

Nová štúdia zistila, že až 60% ľudí si so sebou na toaletu berú smartfóny. Väčšina tento čas využíva na skontrolovanie si sociálnych sietí, napríklad Facebooku, Instagramu či Twitteru. Menšia časť využíva čas na toalete, aby sa oboznámila s udalosťami vo svete a ešte menšia časť si počas tohto času vybaví dôležité správy alebo rovno telefonáty.

Je úplne jedno, na čo smartfón počas návštevy využívate, cieľom štúdie bolo upozorniť hlavne na to, že to môže mať vážne zdravotné dôsledky, informuje portál Live Mint. Infektológovia upozorňujú na to, že obrazovky smartfónu môžu ukrývať až desaťkrát viac baktérií ako toaletné dosky. Infekčný špecialista, doktor Hugh Hayden prirovnal dotykové displeje ku komárom digitálneho veku“ v tom zmysle, že dokážu prenášať rôzne infekčné ochorenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď sa dotýkame povrchov a následne používame náš smartfón, hrozí riziko kontaminácie obrazovky. V tom momente sa zariadenie stáva zdrojom infekcie,“ tvrdí Hayden.

Baktérie dokážu na obrazovke smartfónu prežiť približne 28 dní. Experti zároveň poukazujú aj na to, že displej sa môže počas tohto obdobia stať rodiskom pre ďalšie mikróby a patogény. Už predchádzajúce výskumy dokázali, že na obrazovkách našich smartfónov, sa môže najčastejšie vyskytovať stafylokok. Stafylokoky sú grampozitívne baktérie a vytvárajú strapcovité zhluky. Najbežnejším je Staphylococcus aureus, po našom zlatý stafylokok. Spôsobovať môže infekcie kože, dýchacieho systému, ale aj otravu jedlom. Zlatý stafylokok je jednou z najčastejších príčin infekčnej endokartitídy.

Problémové baktérie

Stafylokoky si dokážu nájsť cestu do tela cez kontakt s ústami, očami alebo nosom. Keď sa dostanú do tela, môžu spôsobiť vyššie spomínané infekcie kože a dýchacích ciest. V súčasnosti sa stávajú čoraz väčším problémom, hlavne kvôli ich odolnosti voči antibiotickej liečbe.

Čoraz viac baktérií sa stáva odolnými voči antibiotikám, ktoré majú v zdravotníctve dôležité miesto. Ako sme spomenuli, odolnosť baktérií voči antibiotikám je čoraz vážnejší problém, na ktorý umrie ročne približne 700-tisíc ľudí. Toto číslo ale bude oveľa vyššie, pretože predpoklady naznačujú, že do roku 2050 umrie na odolné baktérie viac ľudí ako na rakovinu dnes. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje do spomínaného roku nárast obetí na 10-miliónov.

Ak liečba pomocou antibiotík nezaberie, aj bežne neškodné infekcie sa môžu stať pre človeka smrteľné. Minulý rok sa objavila štúdia, za ktorou stáli vedci z Univerzity v Kodani. Tí našli spôsob, ako využiť vírusy na boj s odolnými baktériami. Pomocou vírusov dokázali nielen poraziť odolné baktérie, no zistili že táto forma liečby má oveľa menej negatívnych vedľajších účinkov. Väčšina antibiotík má široké spektrum účinnosti, čo znamená že okrem zlých baktérií zabíja aj tie dobré, napríklad baktérie v črevnom trakte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre