Chcete dať dieťaťu prvý smartfón? Najprv sa opýtajte týchto 5 otázok

Každý rodič čelí dileme, kedy je vhodné dať dieťaťu prvý smartfón. Nezáleží až tak na veku, no toto by ste mali zvážiť!

smartfony a deti
Zdroj: BearFotos / shutterstock.com

Smartfón vie nielen pomôcť, ale aj ublížiť. Mnoho výskumov dokázalo, že napríklad sociálne siete môžu mať obrovský vplyv na sebavedomie mladistvých a môžu viesť aj k depresii alebo úzkosti. Rodičia by preto mali vedieť, že aj takéto riziká existujú a deti by mali naviesť na to, aby smartfóny používali zodpovedne.

Na internete existuje veľa obsahu, ktorý rozhodne nie je vhodný pre mladé oči. Nahota, násilie, či podobný obsah môže mať traumatizujúci dopad na deti a preto by mali rodičia vedieť, čo dieťa na internete robí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším výrazným problémom je aj kyberšikana. Pred érou smartfónu mohlo dieťa nájsť bezpečie doma, no s neobmedzeným prístupom na internet môže byť vystavené šikane prakticky neustále.

ako mladí žiadajú o pomoc na instagrame?
Zdroj: Unsplash (Victoria Volkova), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na čo by rodič mal dať najväčší pozor?

Ako sme už spomínali vyššie, s užitočnosťou smartfónu sa objavujú aj rôzne zápory. Medzi najväčšie hrozby patria sociálne siete, ktoré môžu okrem negatívneho dopadu na duševné zdravie priniesť aj ďalšie hrozby. Jednou sú napríklad online „úchyláci“, ktorí posielajú cudzím osobám nevhodné fotografie. Rodič by mal dieťa naučiť ako sa s podobným scenárom vysporiadať.

Ďalším rizikom je samozrejme trávenie neprimerane veľkého množstva času za obrazovkou smartfónu. Ak dieťa odmieta položiť smartfón a venovať sa niečomu inému, je možný aj prípad závislosti. Aj k tomuto problému by sa rodič mal vedieť postaviť zodpovedne.

„Ak si rodič všimne akúkoľvek zmenu správania, je úplne normálne a aj vhodné porozprávať sa s dieťaťom o tom, čo na smartfóne robí,“ tvrdí Radzik.

zabezpecenie smartfonu
Zdroj: Przemek Klos / shutterstock.com

Sú monitorovacie aplikácie riešením?

Rodič má niekoľko možností, ako sledovať aktivitu dieťaťa na smartfóne. Existuje množstvo monitorovacích aplikácií, no tie nemusia byť vždy tou správnou voľbou. Rodič síce dostane možnosť nahliadnuť na to, čo dieťa na smartfóne robí, no veľa podobných aplikácií robí kópie dát a posiela ich ďalej.

Nehovoriac o tom, že „špehovaním“ svojho dieťaťa môžete narušiť dôveru, ktorá medzi vami je. V mnohých prípadoch sa dieťa stane lepším v ukrývaní svojich súkromných záležitostí a ako rodič stratíte vedomie o tom, ak sa rozhodne urobiť niečo nezodpovedné alebo nebezpečné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre