Cestovanie v čase bez paradoxov: Takto znie teória mladého fyzika

Študent z Austrálie prišiel so zaujímavým konceptom, ktorý sa pozrel na cestovanie do minulosti

Cestovanie v čase je populárnym námetom sci-fi filmov, či kníh, no s touto myšlienkou pracuje aj množstvo teoretických vedcov.

Ak sa na to pozrieme hlbšie, všimneme si, že pri cestovaní v čase do minulosti vznikne množstvo problémov, ktoré porušujú základné pravidlá vesmíru. Jedným z týchto problémov je aj paradox starého otca. Ak by ste sa vrátili do minulosti a zabili svojho starého otca, nenarodil by sa váš rodič a tým pádom ani vy. V tom prípade by ste sa nemohli vrátiť do minulosti, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Študent fyziky z Austrálie, Germain Tobar, však prišiel na spôsob, ako sa vyhnúť paradoxom, pri cestovaní v čase do minulosti.

„Klasická dynamika tvrdí, že ak poznáte stav systému v určitý čas, môžete predpovedať celú históriu daného systému. Einsteinova teória všeobecnej relativity však tvrdí, že môže existovať istá forma cestovania v čase. Udalosť sa môže nachádzať zároveň vo svojej minulosti a aj budúcnosti,“ tvrdí Tobar.

Môžeme sa vrátiť do minulosti?

Jeho výpočty tvrdia, že časopriestor sa môže prispôsobiť tak, aby sa vyhol paradoxom. Ako príklad uviedol cestovateľa, ktorý by sa vrátil v čase, aby zabránil šíreniu smrtiacej choroby. V prípade jeho úspechu by nikdy nevznikla potreba pre cestovateľa, aby sa vracal v čase. Tobarova teória naznačuje možnosť, že by sa choroba rozšírila tak či tak, len prostredníctvom inej metódy. Čokoľvek, čo by cestovateľ urobil, by nedokázalo zabrániť vypuknutiu choroby, hoci by sa jeho misia zdala na prvý pohľad úspešnou. Tým pádom by nedošlo ku vzniku žiadneho paradoxu.

Hoci Tobarov výskum otvára možnosti cestovania  v čase, samotná cesta je pre vedcov stále veľkým problémom. Zaujímavosťou je, že už v súčasnosti existujú prototypy potenciálnych „strojov času.“ Sú to však tak veľmi futuristické modely, že sú znázornené jedine ako výpočty na kuse papiera.

Vedci však dúfajú, že sa jedného dňa do tohto bodu dostaneme. Jedným z vedcov, ktorý považoval cestovanie v čase za možné, bol aj teoretický fyzik Stephen Hawking.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre