Celosvetové predaje tabletov zaznamenajú do roku 2023 výrazný pokles, naznačuje to najnovšia štúdia

Zdroj: Pixabay

Najnovšia štúdia zverejnená spoločnosťou Digitimes tvrdí, že globálna dodávka tabletov zaznamená do roku 2023 naozaj výrazný pokles. Počet predaných tabletov sa pomaly ale isto znižuje už v roku 2018, zatiaľ čo v najbližších rokoch klesne o ďalších niekoľko desiatok miliónov. Štúdia taktiež hovorí aj samotnej budúcnosti tabletov. Ich budúcnosť je ovplyvnená najmä vývojom smartfónov, ktoré sú stále väčšie a výkonnejšie a tablet sa tým stáva čoraz viac zbytočnejším hardvérom.

Hranica veľkosti smartfónov sa stále zvyšuje

Za najväčšieho „lámača ľadov“, môžeme považovať nový iPhone XS Max od spoločnosti Apple, ktorý opäť posunul veľkostnú latku smartfónov o čosi vyššie. Hranica sa tým tento rok zvýšila na neuveriteľných 6,5-palca, čo je už naozaj dosť. Takejto veľkosti boli voľakedy menšie tablety, ktoré sa ale pomaly z trhu strácajú. Práve úbytok menších tabletov bude mať za následok to, že ich predaje v najbližších rokoch výrazne poklesnú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prepad o niekoľko desiatok miliónov kusov

Podľa najnovšej štúdie by sa malo v roku 2019 predať zhruba 141 miliónov kusov nových tabletov. Do obdobia rokov 2021-2023 by sa malo toto číslo znížiť až na hranicu 120 miliónov predaných jednotiek, čo je viac ako 20 miliónový pokles predajov. V tomto období by sa mal pokles predajov čiastočne upokojiť a odborníci odhadujú, že medziročný pokles v týchto rokoch dosiahne iba 2-3% hranicu.

Tablety do roku 2020 opäť narastú

Nárast obrazoviek je celkom bežným javom vo svete smartfónov a v posledných rokoch sa výrazne dotkol aj svetu tabletov. Viaceré svetové spoločnosti predstavili nové generácie tabletov, ktoré sú určené najmä pre grafikov, poprípade slúžia ako interaktívne plochy vo fyzických priestoroch firiem. Do roku 2020 by sme mali ale opäť pocítiť čiastočný nárast obrazoviek, ale tentokrát o čosi inakší. Ako sme spomínali už vyššie, z trhu pomaly ale isto zmiznú malé tablety, ktoré nahrádzajú dnešné smartfóny. Práve táto zmena spôsobí to, že sa výrobcovia začnú primárne zameriavať na skupinu tabletov od 9,7-12,9 palcov, ktoré budú zároveň najviac zastúpenou skupinou na trhu.

Paradox menom Apple

Spoločnosť Apple môžme určite zaradiť medzi spoločnosti, ktoré to s tabletmi naozaj vedia. iPady doslova špičkou trhu a patria medzi najlepšie tablety aktuálne na trhu. Práve iPady sú vďaka svojej kvalite a kompaktnej veľkosti v prípade iPadu Mini, často vyberané ako vhodným pomocníkom do školy (najmä v zahraničí) a nebude tomu inak ani v najbližších rokoch. Spoločnosť Apple má byť tým pádom jedinou spoločnosťou na svete, ktorá v najbližšom období zaznamená nárast dopytu po tabletoch.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre