Britský parlament skonfiškoval interné dokumenty spoločnosti Facebook. Bude prešetrovať prehrešky

facebook spehovanie
Zdroj: Vosveteit.sk

Šéf spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, len prednedávnom uviedol, že odmieta akékoľvek svedčenie pred medzinárodným výborom na tému tohtoročných prehreškov spoločnosti. Samozrejme, takáto odpoveď sa nepozdávala väčšine predstaviteľov krajín z celého sveta, no len malá časť z nich sa rozhodla konať. Najráznejšou krajinou je ale bezpochýb Spojené kráľovstvo, ktorého parlament skonfiškoval interné dokumenty spoločnosti Facebook.

Interné dokumenty sú naozaj „bohaté“

Pod pojmom interné dokumenty Facebooku si netreba predstavovať bezcenné papiere. V kope skonfiškovaných dokumentov sa totižto nachádzajú aj veľké rybičky ako podrobnosti o rozhodnutiach Facebooku, ktoré nakoniec viedli k celému škandálu Cambridge Analytica, ako aj emaily medzi manažérmi Facebooku a samotným riaditeľom, Markom Zuckerbergom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Netradičná metóda skonfiškovania

Všetky interné dokumenty spoločnosti Facebook boli parlamentu predložené zakladateľom neúspešnej softvérovej spoločnosti Six4Three, ktorá je aktuálne v súdnom spore so spoločnosťou Facebook. Tá mala o spoločnosti zozbierané množstvo údajov a dokumentov, ktoré mali spoločnosť usvedčiť z celého radu nekalých metód, akými Facebook získaval čo najviac informácií o svojich používateľoch. Zakladateľ softvérovej spoločnosti bol do Londýna pozvaný predstaviteľmi Britského parlamentu. Dokumenty mali byť parlamentným predstaviteľom pôvodne odovzdané v hotelovej izbe, kde sa zakladateľ spoločnosti Six4Three nachádzal. Ten ale nakoniec nespolupracoval tak, ako sa očakávalo, kvôli čomu bol následne sprevádzaný priamo do parlamentu, kde bol samozrejme oboznámený s tým, že v prípade neodovzdania dokumentov riskuje väzenie a vysokú finančnú pokutu.

Dokumenty majú byť prístupné iba Kalifornskému súdu

Podľa predstaviteľov spoločnosti Facebook nepostupoval Britský parlament v súlade so zákonom. Interné dokumenty Facebooku boli totižto predložené Kalifornskému súdu, ktorý následne zakázal ich ďalšiu publikáciu mimo Kalifornie. Podľa expertov je ale takéto nariadenie úplne irelevantné a parlament Veľkej Británie postupoval v rámci vlastnej judikatúry.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok (Youtube)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre