Briti obvinili Rusko z kybernetických útokov na krajinu a zo snahy zasahovať do domácej politiky

Podľa britských spravodajských služieb terčom kybernetických útokov sa stali novinári, volení predstavitelia či predstavitelia rôznych organizácií a štátni zamestnanci.

ruski hackeri titulka
Zdroj: trambler58 / Shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že kybernetický priestor je čoraz dôležitejší. Dôvodov je hneď niekoľko, no kľúčovú úlohu zohráva to, že naše životy, prácu a často aj zábavu, presúvame do online sveta. Vedia to aj hackeri vrátane vlád naprieč celým svetom.

„Online je nová frontová línia“

Najnovšie Briti spolu so spojencami hlásia niekoľko špionážnych operácií, za ktorými údajne stojí ruská spravodajská služba, ktorá je tiež známou pod skratkou FSB. Briti hovoria, že strojcami útokov sú hackeri zo skupiny Star Blizzard, ktorá je podriadenou centru FSB 18.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovanej správy viacero útokov bolo úspešných a viedli k úniku citlivých materiálov. Úrad ďalej ale hovorí, že hackeri sa pokúsili ovplyvniť aj demokraciu a politické dianie v krajine, no neuspeli.

„Hoci niektoré útoky viedli k úniku dokumentov, pokusy o zasahovanie do britskej politiky a demokracie neboli korunované úspechom,“ uvádza úrad v publikovanej správe.

Na to, aby dosiahli svoje ciele, tak použili viacero foriem útokov. Vyčnieva ale medzi nimi spear-phishing, čo je sofistikovaná forma phishingu, ktorá je cielene zameraná na konkrétnych ľudí, organizácie alebo podniky. Podľa informácií, ktoré sa podarilo Britom získať, tak ruskí hackeri operujú v krajine najmenej od roku 2015 a cielili na viacero politických strán a lídrov. No do hľadáčiku sa dostali aj univerzity, novinári, mimovládne inštitúcie a ďalšie organizácie.

Úrad napríklad spomína, že ruskí hackeri stáli napríklad za únikom dát z inštitútu Institute for Statecraft, ktorý sa odohral ešte v roku 2018. Ide o organizáciu, ktorá sa sústreďuje na budovanie demokracie a boj s dezinformáciami. V roku 2021 sa dostali dokonca aj do účtov Christophera Donnellyho, ktorý je zakladateľom spomínanej inštitúcie.

Miestnym úradom sa podarilo identifikovať aj dvojicu osôb, ktoré boli strojcami útokov. Ide konkrétne o Ruslana Aleksandroviča Peretyatka, ktorý je ruský spravodajský dôstojník FSB a člen Star Blizzard a Andreja Stanislavoviča Korineca, ktorý je rovnako členom Star Blizzard. Krajina voči ním uvalila rôzne obmedzenia a sankcie.

Briti si predvolali na koberček miestneho veľvyslanca. Ten všetko poprel

Ministerstvo zahraničí Británie si v dôsledku útokov predvolalo na koberček aj ruského veľvyslanca, ktorému bolo komunikované hlboké znepokojenie Spojeného kráľovstva nad neustálymi pokusmi Ruska využiť kybernetickú sieť na zasahovanie do politických a demokratických procesov v Spojenom kráľovstve a mimo neho.

„Pokusy Ruska zasahovať do britskej politiky sú úplne neprijateľné a snažia sa ohroziť naše demokratické procesy.“, uviedol David Cameron, miestny Minister zahraničných vecí. „Tým, že dnes sankcionujeme zodpovedné osoby a predvolávame ruského veľvyslanca, odhaľujeme ich zhubné pokusy o ovplyvnenie a vrháme svetlo na ďalší príklad toho, ako sa Rusko rozhodlo pôsobiť na globálnej scéne.“, doplnil.

Ruské veľvyslanectvo v Londýne uviedlo, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by spájali kremeľských hackerov s útokmi, z ktorých boli obvinení. Kremeľ na tieto obvinenia zatiaľ nereagoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre