SpravodajstvoZariadenia

Blíži sa návrat ľahko vymeniteľných batérií v smartfónoch? Najnovšie uniknuté návrhy Európskej únie odhaľujú zaujímavú víziu

Európska únia chce podľa uniknutých dokumentov zatlačiť na výrobcov smartfónov. Tentokrát zažiada o ľahkú výmenu batérií

Výmena poškodenej batérie v smartfóne nebola pred pár rokmi vôbec zložitou záležitosťou. Ak vášmu smartfónu dochádzala „šťava“, stačilo objednať príslušnú batériu, otvoriť zadný kryt zariadenia a batériu následne vložiť do smartfónu. Postupom času však výrobcovia úplne zamedzili „amatérskemu“ vymieňaniu batérií, čo im veľká časť používateľov zazlieva dodnes. Najnovšie správy z holandskej finančnej publikácie Het Financieele Dagblad (FD) však naznačujú, že Európska únia by mohla už čoskoro zatlačiť na výrobcov smartfónov, ktorí by museli siahnuť po „starom“ technickom riešení batérií. O holandskej publikácií ďalej informoval zahraničný portál XDADevelopers.

EÚ rozmýšľa nad jednoduchým vymieňaním batérií v smartfónoch

Holandská publikácia sa odvoláva na blízke zdroje, ktoré potvrdili a zároveň odhalili bližšie detaily o pripravovanom návrhu, ktorý by mal byť verejnosti predstavený už v polovici marca. Cieľom pripravovaného návrhu je dosiahnutie lepšej ekologickej udržateľnosti celého smartfónového „ekosystému“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aktuálna situácia na trhu so smartfónmi totižto spôsobuje, že veľká časť majiteľov starších zariadení presedláva na novšie smartfóny iba z dôvodu nedostatočnej výdrže ich batérie. Tá sa, logicky, po niekoľkých rokoch používania opotrebúva, no používatelia nad jej výmenou vo väčšine prípadov nerozmýšľajú, keďže výmena batérie nie je v dnešnej dobe vôbec lacná záležitosť. Pochopiteľne, jednoduchšia a najmä lacnejšia výmena batérie v starších smartfónoch by rapídne znížila množstvo elektronického odpadu, ktorý sa počas roka v rámci EÚ vyprodukuje.

Čo by takéto nariadenie znamenalo pre výrobcov?

Od účinnosti takéhoto nariadenia v rámci EÚ sme ešte naozaj na míle ďaleko, keďže ide iba o uniknutý návrh, ktorého existencia môže byť postupom času vyvrátená. Ak by sa ale takéto nariadenie naozaj vyskytlo, čo by to znamenalo pre výrobcov smartfónov pôsobiacich na európskom trhu?

Výrobcovia predávajúci výrobky na európskom trhu by museli siahnuť po nových technológiách, ktoré by zahŕňali jednoduchšie riešenia pre výmenu batérií. Je však veľmi nepravdepodobné, že sa výrobcovia vrátia ku starým praktikám. Výmena batérie by bola stále pomerne zložitá, no zvládnuť by ju mal každý majiteľ smartfónu, poprípade by sa mohol vyžadovať nenáročný servisný zásah. Treba si určite uvedomiť, že aj v prípade schválenia takéhoto návrhu ešte tento rok, ku jeho účinnosti nedôjde skôr ako v roku 2021, pričom oveľa realistickejší je až nasledujúci rok, čiže rok 2022.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close