ANDROIDSpravodajstvoXiaomi

Blíži sa koniec inštalácie aplikácií mimo Obchod Play? Xiaomi má k tomu vlastný pohľad!

Xiaomi navrhuje, aby Android umožnil inštaláciu aplikácií len cez Obchod Play či iný obchod. Google na tento návrh odpovedá.

Android smartfóny sa vyznačujú svojou otvorenosťou a viacerými možnosťami, ktorými konkurenčný iOS nedisponuje. Významnou možnosťou je napríklad inštalácia aplikácií tretích strán, ktoré si môžeme pokojne nainštalovať aj mimo oficiálny obchod s aplikáciami. Čínske Xiaomi však teraz vyzýva, aby sa táto možnosť odstránila a my sme mali na výber len inštalácie z takýchto obchodov, akým je napríklad Obchod Play. Čo za týmto stojí a ako sa k tomu stavia Google ako vývojár Androidu? Odpoveď nám prináša portál 9to5google.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Blíži sa teda koniec inštalácie takýchto aplikácií alebo nie?

Inštalácia len cez oficiálny Obchod Play? Xiaomi sa k tomu prikláňa!

Určite ste si niekedy nainštalovali aj vy nejakú aplikáciu mimo oficiálny obchod s aplikáciami. Skutočne ide o veľkú výhodu smartfónov s operačným systémom Android, pričom používatelia konkurenčného systému iOS volajú po rovnakej možnosti. Americký Apple však stále možnosť inštalácie mimo App Store odmieta a čínske Xiaomi volá po rovnakej možnosti. Jeden zo zástupcov spoločnosti sa totiž na sociálnej sieti Twitter ozval, že navrhuje, aby sa inštalácia aplikácií do smartfónov povolila len cez oficiálny Obchod Play alebo iný overený obchod s aplikáciami.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôvodom by mala byť ochrana používateľov, ktorí si do smartfónov vedia nainštalovať nešikovným spôsobom škodlivý softvér. Rovnako by sa tak malo zabrániť šíreniu súkromných zdrojov aplikácií, nakoľko podľa muža menom Mishaal Rahman, developera pre Xiaomi, prichádza k rozširovaniu aplikácie bez súhlasu vývojárov. A príde teda k ukončeniu inštalácie aplikácií mimo oficiálny Obchod Play?

Google našťastie s týmto návrhom nesúhlasí

Aj keď sa s týmto návrhom jeden z developerov od Xiaomi obracia na spoločnosť Google, tá s ním nesúhlasí. Ak by k niečomu takému totiž v prípade Androidu pristúpili, mohla by sa spustiť lavína obchádzania reštrikcií. Zákaz inštalácie aplikácií mimo Obchod Play by totiž mohol prísť len do klasickej používateľskej verzie Androidu. V prípade inštalácie custom ROM by sa zákaz dal jednoducho obísť a navyše by sa tak používatelia smartfónov mohli vystavovať oveľa väčším rizikám, ako v prípade inštalácie aplikácie mimo oficiálny obchod.

Google teda nateraz tento návrh zamieta, no kto vie, či po rovnakej požiadavke nebudú volať aj iní výrobcovia smartfónov. Aktuálne nám teraz stále ostáva možnosť inštalácie aplikácií aj mimo Obchod Play. A situácia sa v blízkej dobe určite meniť nebude. Veríme, že táto správa vás určite potešila, nakoľko pre Android by to bol krok späť a stratil by obrovskú výhodu, ktorú má nad konkurenčným systémom iOS.

Inštalujete si do smartfónu aj aplikácie mimo Obchod Play? A boli by ste za takýto zákaz? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close