SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Biologický materiál má svoju fluorescenčnú stopu: Toto zariadenie ju dokáže nájsť nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre

Vedci z University of Hawai'i Manoa predstavujú Biofinder, ktorý by o pár rokov mohol byť kľúčovým nástrojom pri hľadaní života

Väčšina biologických materiálov má silné fluorescenčné signály, ktoré vedci dokážu prostredníctvom špeciálnych kamier zachytiť. Vo svojej novej štúdii predstavujú vedci z University of Hawai’i Manoa zariadenie, ktoré dokáže zaznamenať biologický materiál až 56-miliónov rokov starých fosílií rýb, píše portál Phys.

Štúdia vedcov prináša zariadenie, ktoré by jedného dňa mohlo pomôcť v pátraní po živote mimo našej planéty. Nazýva sa Biofinder a podľa autorov štúdie je prvým svojho druhu. Biofinder je prvým zariadením schopným zachytiť miniatúrne biologické stopy počas dňa a zvládne to z niekoľkých metrov. To je kľúčové pri hľadaní biologických stôp na inej planéte, kedy misie skúmajú obrovský otvorený priestor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zatiaľ nevieme ako dlho dokážu biologické stopy existovať, než ich v procese fosilizácie nahradia minerály. V našej štúdii ale zisťujeme, že dokážu prežiť milióny rokov a zachytením biofluorescencie môžeme tieto stopy nájsť v reálnom čase,“ vyjadril sa Anupam Misra, vedúci štúdie.

Nové zariadenie jednoducho odhalí život nielen na Zemi
Zdroj: University of Hawai’i at Mānoa

Stopy staré milióny rokov

Vedci otestovali schopnosti zariadenia Biofinder v oblasti Green River, kde sa im podarilo zachytiť biologické stopy na fosíliách rýb. Tvrdia, že zariadenie by mohlo fungovať aj na iných planétach.

Pátranie po živote mimo Zeme je momentálne v plnom prúde. Na povrchu Marsu sa momentálne nachádza aj rover Perseverance, ktorý v kráteri Jezero zbiera zaujímavé vzorky. Tie sa neskôr dostanú na Zem, kde ich budú vedci ďalej analyzovať. Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov vyzeral Mars úplne inak. Na jeho povrchu sa nachádzali rieky, jazerá a aj oceány, pričom sa uvažuje aj nad existenciou jednoduchých foriem života.

Kráter Jezero bol kedysi riečnou deltou a vedci z americkej vesmírnej agentúry predpokladajú, že práve v tomto regióne nájdu dôkaz o existencii mikróbov na inej planéte. Okrem americkej NASA po živote pátrajú aj iné vesmírne agentúry. Inštitút SETI pátra aj po inteligentných životných formách, no namiesto biologických stôp pátrajú po tých technologických. Zatiaľ čo rovery na Marse pátrajú po organických látkach alebo dávnych fosíliách, vedci zo SETI pátrajú po rádiových signáloch.

Zatiaľ sa však nenašiel ani jeden dôkaz o tom, že život existuje aj za hranicami našej planéty. V tomto smere by mohlo zariadenie Biofinder priniesť revolúciu.

„Ak by sa Biofinder umiestnil na rover nachádzajúci sa na inej planéte, dokázal by sme rýchlo skenovať veľké oblasti a nájsť stopy života. Dokázali by sme odhaliť aj organizmy, ktoré sú miniatúrne a mŕtve niekoľko miliónov rokov. Predpokladáme, že táto technológia bude o pár rokov nenahraditeľná,“ píšu autori štúdie.

Zariadenie by zároveň umožnilo chrániť nielen našu planétu, ale aj iné kozmické telesá. Zabránenie kontaminácii je vo vesmírnom priemysle mimoriadne dôležitým bodom. Aj napriek drsným podmienkam za hranicami Zeme by mohli niektoré mikroorganizmy zo Zeme prežiť a v určitých prípadoch by sa im mohlo začať na inej planéte dariť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close