Bill Gates sa vzdal členstva v dozornej rade Microsoftu. Čo bude robiť ďalej?

Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft, ktorá zmenila svet, skončil v dozornej rade. Chce sa viac venovať filantropickým prioritám.

Bill Gates Microsoft
Zdroj: flickr.com (Masaru Kamikura) (CC BY 2.0)

Bill Gates je mužom, ktorý bol jedným zo zakladateľov spoločnosti Microsoft, ktorá radikálne zmenila to, ako dnes funguje svet. Určite nikomu netreba zvlášť predstavovať spoločnosť Microsoft, na ktorej čele Gates stál dlhé roky. Spoločnosť založil spolu s Paul Allen ešte v roku 1975 a pod jej rúškom vytvoril desiatky populárnych produktov, z ktorých mnohé bezpochyby má väčšina z nás doma. Najznámejším produktom je Windows, ktorý sa v roku 1993 stal najrozšírenejším operačným systémom v počítačoch na svete. Odvtedy aj naďalej dominuje trhu.

Dlhé roky bol Bill Gates na čele spoločnosti Microsoft

V podstate od založenia spoločnosti, na jej čele stál Bill Gates, ako generálny riaditeľ do roku 2000, kedy túto pozíciu odovzdal do rúk Steve Ballmer, za ktorého éry mimochodom bola najviac tlačená mobilná platforma Windows Mobile. V roku 2008 Gates skončil na pozícii šéfa softvérovej architektúry a rozhodol sa viac venovať filantropii. S firmou sa však nerozlúčil a stále v nej pôsobil v rôznych dozorných radách. Len pre zaujímavosť, v rovnakom roku spoločnosť Google predstavila svetu internetový prehliadač Google Chrome, ktorý postupne sa stal najpopulárnejším na svete. Vo februári  2014 sa na pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti dostal Satya Nadella (na fotografii nižšie), ktorý na tejto stoličke sedí do dnešných dní. Hoci za jeho éry Windows Mobile upadol do zabudnutia, tak aj napriek tomu ide o najlepšie roky prosperity spoločnosti z pohľadu finančných výsledkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Bill Gates a Satya Nadella
Zdroj: linkedin.com

Gates prostredníctvom sociálnej siete Linkedin.com verejnosti oznámil, že sa rozhodol opustiť dozornú radu spoločnosti. Svoj čas chce viac venovať filantropii, zdravotníctvu, vzdelávaniu a klimatickým zmenám.

„Rozhodol som sa odstúpiť z oboch dozorným rád, v ktorých pôsobím – Microsoft a Berkshire Hathaway (pozn. redakcie: Berkshire je spoločnosť vlastnená známym podnikateľom Warren Buffett) – chcem venovať viac času filantropickým prioritám vrátane globálneho zdravia a rozvoja, vzdelávania a zvýšenej účasti na riešení zmeny klímy. Vedenie spoločností Berkshire a Microsoft nikdy nebolo silnejšie, takže je správny čas urobiť tento krok.“ píše Gates vo svojom vyjadrení.

Vo svojom vyjadrení ďalej dodáva, že odstúpením zo správnych rád neodchádza zo spoločnosti Microsoft, ktorú zakladal. Chce v nej aj naďalej fungovať. Konkrétne hovorí, že v kooperácii so Satya sa bude podieľať na technickom vedení, aby mohol aj naďalej formovať víziu spoločnosti a dosahovať ambiciózne ciele spoločnosti.

„Pokiaľ ide o Microsoft, odstúpenie od predstavenstva v žiadnom prípade neznamená odstúpenie od spoločnosti. Microsoft bude vždy dôležitou súčasťou môjho života a ja sa budem aj naďalej zaoberať spoločnosťou spolu so Satya a technickým vedením, aby som pomohol formovať víziu a dosiahnuť ambiciózne ciele spoločnosti…“

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre