Astronómovia prišli s funkčným spôsobom, ako možno predvídať solárne škvrny. Ide o významný objav!

Revolučný spôsob predpovedí by nám mohol v budúcnosti pomôcť ochrániť naše satelity

Solárne škvrny
Zdroj: NASA/SDO

Povrch Slnka nie je kľudným miestom. Ide o miesto, kde vzniká turbulentný tanec medzi gravitáciou, plazmou a magnetickými poľami. Zaujímavosťou je, že rovnako ako na Zemi, aj Slnko má svoje počasie, ktoré vie byť pomerne nepredvídateľné, píše portál Universe Today. Vedci však začínajú nachádzať isté vzorce, ktoré im v predpovediach pomôžu.

Prvým vzorcom sú takzvané solárne škvrny. Pozorovali ich už starovekí astronómovia, no pravidelne sa o ne začali zaujímať až vedci 17. storočia. Astronómovia každoročne počítali solárne škvrny a prišli na to, že naše Slnko prechádza medzi aktívnejšími a pokojnejšími rokmi. Ide o 11-ročný cyklus. Existujú aj iné cykly, napríklad Gleisbergov cyklus, ktorý trvá okolo 80 až 90-rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako odhaliť solárne škvrny?

Ak by sme však chceli predvídať vznik solárnych škvŕn, zistíme, že nejde o tak jednoduchú úlohu. Vedci nedokážu umiestniť senzory priamo na slnečný povrch, a tak sa stáva pozorovanie magnetických polí pomerne zložitým. Astronómovia však zistili, že Slnko môžu pozorovať pomocou zvukových vĺn a tie im umožnia predvídať nové škvrny.

Solárne škvrny
Zdroj: NSO/AURA/NSF

Pred týždňom si vedci všimli, že akustické vibrácie, ktoré sa šíria v interiéri hviezdy, sú narušené niečím, čo sa nachádza na odvrátenej strane. Neboli si presne istí, čo to je, avšak dôkazy poukazovali na solárnu škvrnu. Predpokladali teda, že ak ide o škvrnu, tá by mala byť viditeľná zo Zeme v týchto dňoch. Mali pravdu.

Predpovede tohto druhu sú mimoriadne dôležité. Solárne škvrny sú častokrát sprevádzané aj slnečnými erupciami, ktoré môžu vážne poškodiť našu techniku. V najhoršom možnom prípade by erupcie mohli viesť ku kolapsu našej elektrickej siete. Preto ak vieme predvídať, kedy sa objavia solárne škvrny na povrchu Slnka, vieme sa na potenciálne nebezpečenstvo lepšie pripraviť. S ďalším výskumom by mohli vedci dokonca odhaliť škvrny ešte predtým, ako vzniknú.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre