Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

Na nedávnej konferencii padlo niekoľko odvážnych návrhov.

Breakthrough Starshot
Projekt Breakthrough Starshot a solárna plachta. Zdroj: breakthroughinitiatives.org

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science.

Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že by ku nej vyslali misiu. Najznámejším projektom je Breakthrough Starshot. Je to miniatúrna sonda, tenšia a ľahšia ako kreditná karta, ktorá by bola pripojená k solárnej plachte. Poháňal by ju silný laserový lúč, ktorý by teoreticky dokázal zrýchliť sondu na pätinu rýchlosti svetla. Znamená to, že cesta k sústave Alpha Centauri by trvala len 20 rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by chceli ale k sústave poslať tradičnú raketu, cesta by trvala viac ako 30-tisíc rokov. Vedci z projektu Breakthrough Starshot usporadúvajú každoročne konferenciu, na ktorej sa hovorí o ambicióznych projektoch. Na tohtoročnej konferencii sa preberala práve odvážna misia do sústavy Proxima Centauri. Okrem samotnej misie preberali aj záhadný signál, ktorý bol nedávno zo sústavy zachytený.

Cesta ku hviezdam?

Druhý deň konferencie sa preberali technologické záležitosti, napríklad ako poslať sondu do inej sústavy a ako by sonda s nami komunikovala, keď by sa nachádzala niekoľko svetelných rokov od nás. Aby mohla misia Breakthrough Starshot fungovať, potrebujeme silný laserový lúč, funkčnú miniatúrnu sondu a solárnu plachtu a systém komunikácie so Zemou.

Profesor Artur Davoyan zUCLA predniesol návrh misie, ktorá možno nepoletí k iným hviezdam, ale umožnila by ľudstvu preskúmať našu sústavu, rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Davoyan navrhoval, že namiesto sondy a solárnej plachty, ktoré sa berú ako dva komponenty, by mohlo ísť o jeden komponent. Solárna plachta a sonda by bola jedným komponentom, ktorý by vážil len jeden gram.

Dizajn, ktorý Davoyan predstavil by sa mohol dať vyrobiť pomocou súčasných technológií. Ak by vedci dokázali vyrobiť 100-Megawattový laser, ktorý by sondu poháňal, dokázala by sa na Mars dostať za mesiac a k Plutu za dva roky.

Mohlo by ísť o spôsob, ako ľuďom otvoriť Slnečnú sústavu a zároveň by išlo o  dobrý krok k návšteve iných sústav. V súčasnosti je ale návšteva sústavy Proxima Centauri nemožná, no jedného dňa sa možno vedcom podarí prísť na spôsob, ako prekonať obrovské vesmírne vzdialenosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre