Astronómom sa podarilo odhaliť 16-ročnú vesmírnu záhadu zvláštnej modrej hmloviny

Konečne sa im podarilo odhaliť, ako vznikla jedna z najzvláštnejších hmlovín

Vesmír
Planetárna hmlovina. Zdroj: NASA/CXC; Ultraviolet/Optical: NASA/STScI; Combined Image: NASA/ESA/N. Smith (University of Arizona), J. Morese (BoldlyGo Instituts) and A. Pagan

V roku 2004 natrafili astronómovia na pozoruhodný objav. 6.2-tisíc svetelných rokov od nás objavili hviezdu, ktorá bola obklopená prstencovou hmlovinou, žiariacou ultrafialovým svetlom, píše portál Science Alert.

Hmlovina
Zdroj: NASA/JPL – Caltech

Ide o vesmírny unikát, pretože doteraz sa nepodarilo objaviť v našej Mliečnej dráhe nič, čo by sa na tento úkaz podobalo. Práve preto si dlhú dobu vedci nevedeli vysvetliť, čo je táto zvláštna hmlovina zač, alebo prečo má taký netradičný tvar. Až nedávno sa im podarilo nájsť odpoveď. Hviezda, okolo ktorej sa hmlovina nachádza sa nazýva TYC 2597-735-1 a samotná hmlovina je výsledok zlúčenia dvoch hviezd dokopy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Binárna sústava

Vedci totiž prišli na to, že pred 5-tisíc rokmi bola hviezda TYC 2597-735-1 súčasťou binárnej sústavy. Znamená to, že mala príbuznú hviezdu a obidve obiehali okolo seba. Došlo však k zlúčeniu a z dvojice hviezd sa stala jedna. Hmlovina je pozostatok plynov a trosiek, ktoré po divokej zrážke ostali. Astronómovia tvrdia, že ide o jednu z najmladších zlúčených hviezd vo vesmíre, ktoré sa nám podarilo objaviť.

„Zlúčenie dvoch hviezd nie je výnimočnou udalosťou, avšak čoskoro dochádza k prekrytiu hviezd materiálom, ktoré nová hviezda vylúči. Vďaka tomu nedokážeme vidieť, čo sa presne stalo,“ vyjadril sa astronóm Keri Hoadley, ktorý novú štúdiu vedie.

Dôkazy z iných štúdií naznačujú, že každá hviezda začína svoj život v binárnej sústave. Na základe tejto teórie niektorí astronómovia predpokladajú, že aj naše Slnko malo dvojičku, ktorú priebehom času stratilo. Zároveň to znamená, že každá binárna sústava sa postupom času zlúči, alebo jedna z hviezd skončí vymrštená do vesmírneho priestoru.

Vedcov tieto teórie neprekvapujú, je pravdepodobné, že ak dve hviezdy obiehajú okolo seba, časom stratia energiu a ich obežná dráha ich pošle na kolízny kurz. Lenže astronómovia pozorovali dodnes len jeden prípad zlúčenia hviezd. Ten sa odohral v roku 2008 a išlo o historicky prvé zlúčenie hviezd, ktoré sme mohli pozorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre