Astronautku ISS prenasledoval jej strach až do vesmíru: Čoho sa vo vesmíre bojí?

Rozprávanie astronautky Megan McArthur ukazuje, že naše reflexy len tak nezmiznú.

Pavúky
Zdroj: NASA

Život na vesmírnej stanici vôbec nie je jednoduchý. Hovorí o tom aj astronautka Megan McArthur, ktorá sa ani po dlhšom pobyte na obežnej dráhe nedokáže zbaviť pozemských návykov, píše portál Cnet.

Na vesmírnej stanici sa už objavili rôzne bizarné veci. Od Elvisa, cez oblek gorily až po Yodu z Hviezdnych vojen, no najväčší strach Megan, pavúky, sa po stanici nikdy voľne nepremávali. Napriek tomu ich astronautka vidí takmer všade, či už v poletujúcom kuse jedla, alebo v inom drobnom objekte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O svoje pocity sa podelila aj na sociálnej sieti Twitter.

„Nie je to zvláštne, že aj po 100 dňoch na Medzinárodnej vesmírnej stanici, sa úplne zhrozím, ak uvidím poletovať okolo drobný kus jedla? Ako prvé mi hneď napadne: Preboha pavúk! Vzápätí si však uvedomím, že som vo vesmíre a tu pavúky nie sú,“ píše Megan McArthur.

Práve táto reakcia nám ukazuje, aké ťažké je zbaviť sa reflexov, ktoré sme nadobudli doma. Je jedno, či sme na obežnej dráhe Zeme, alebo na Marse, niečo sa proste nezmení. Megan podpichol Twitterový účet ISS Research, ktorý napísal, že to s tými pavúkmi nie je úplne pravda.

Zvieratá na ISS

Momentálne sa na vesmírnej stanici pavúky nenachádzajú, no v minulosti by ste ich tam nájsť mohli. Išlo o výskum z roku 2011. Astronauti priniesli na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice niekoľko pavúkov druhu Golden Orb, ktoré pozorovali v prostredí mikrogravitácie. Cieľom výskumu bolo zistiť, či sa pavúkovce v stave beztiaže správajú inak, než obyčajne a ako to ovplyvní tvorbu ich pavučín.

Zaujímavosťou je, že pavučiny, ktoré tieto pavúky spriadali, sa podobali na tie pozemské. Zdá sa, že tomuto konkrétnemu druhu nevadí ani stav beztiaže. Pokus teda prebehol úspešne a čo je hlavné, žiadny z pavúkov sa nedostal na slobodu.

Megan sa teda nemusí báť, že by ju náhodou prekvapila osemnohá potvora. Čo sa ale týka osemnohých tvorov, astronautka mala na vesmírnej stanici spoločnosť, ktorou bolo mláďa chobotnice. To sa na palubu stanice dostalo pre symbiotický vzťah, ktoré medzi sebou majú zvieratá a mikróby.

Popri chobotničke sa totiž dostali do vesmíru aj takzvané vodné medvedíky, ktoré dokážu prežiť takmer hocičo. Cieľom tohto výskumu bolo zistiť, či prežujú aj vesmír a či sa budú rozmnožovať aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Čo sa týka chobotničky, išlo o sekundárny výskum, ktorý zisťoval, či sa počas cesty do vesmíru naruší symbiotický vzťah medzi chobotnicou a vodnými medvedíkmi.

Megan sa zo zvieratiek tešila, no väčšiu radosť jej urobilo avokádo a papričky. Predpokladá sa, že živočíchy ostanú vo vesmíre mesiac. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre