Ako sa astronómovia plánujú vysporiadať s asteroidom Apophis, s ktorým nám hrozí možná kolízia?

Prvý prelet by sa mal odohrať už v roku 2029, ktorý by nám mohol ponúknuť množstvo potrebných informácií

život
Zdroj: NASA

Teleskopy na Zemi, ale aj tie, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre dokážu pozorovať nebezpečné asteroidy a včas nás varovať. Vďaka tomu majú odborníci dostatok času na to, aby vymysleli, ako sa s potenciálnou hrozbou vysporiadať, píše portál Science Alert.

Aj napriek dostatočnému predstihu je zložité určiť, aká je pravdepodobnosť kolízie so Zemou. Jedným z týchto asteroidov je aj 99942 Apophis, ktorý prejde popri Zemi oveľa bližšie, než by sme si priali. Objavený bol v roku 2004 a ide o 370-metrový asteroid, ktorý sa momentálne nachádza na zozname americkej vesmírnej agentúry, NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sentry list je zoznam asteroidov, na ktoré by sme si mali dať v budúcnosti pozor. Naposledy sme písali o blízkom prelete, ktorý by sa mal odohrať v roku 2029 a počas ktorého by sme mohli vidieť asteroid aj voľným okom. Tento prelet využijú vedci na to, aby získali o asteroide čo najviac informácií.  Ďalší prelet by mal nastať v roku 2068 a čo sa týka tohto prípadu, vedci si nie sú istí tým, či nás asteroid minie, alebo nie.

„Asteroid Apophis je exemplárnym príkladom potenciálne nebezpečného asteroidu. Máme menej ako desať rokov na to, aby sme sa pripravili na prvý prelet a mohli naplánovať misie, či už z povrchu Zeme, alebo pomocou vesmírnych sond,“ Vyjadril a the Lunar and Planetary Institute.

Možné riešenia

Odborníci nevylučujú ani misiu, ktorá by sa mohla podobať na misiu OSIRIS-REx, na asteroide Bennu. Jej cieľom by bolo preskúmať asteroid a zistiť informácie, ktoré nám teleskopy neumožňujú. Zároveň by bol prvý prelet asteroidu Apophis unikátnou príležitosťou otestovať naše zariadenia pre detekciu objektov v blízkosti Zeme.

Existuje niekoľko možností, ako sa vedci postavia k blízkemu preletu asteroidu a ešte nie sú úplne rozhodnutí, akú metódu použijú. V hre je úplne nová misia, použitie sondy OSIRIS-REx, alebo len pozorovania z povrchu Zeme. Nech si astronómovia zvolia akýkoľvek prístup, jedno je isté – Po prvom prelete by sme mali mať viac informácií o tom, aké nebezpečenstvo nám od asteroidu Apophis hrozí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre