Asteroid plný organických látok: Vzorky misie Hayabusa2 odhalili životne dôležité látky priamo vo vesmíre

Výskumníci odhalili 20 aminokyselín, ktoré sa nachádzajú ukryté pod povrchom asteroidu Ryugu.

Vzorky misie Hayabusa2 obsahujú množstvo organických látok
Sonda Hayabusa2, pristávajúca na asteroide Ryugu. Zdroj: YouTube(SciNews)

Vedci nedávno oznámili, že v asteroidoch, ktoré sa stále nachádzajú vo vesmíre, objavili až 20 látok kľúčových pre vznik života. Sú nimi aminokyseliny mimoriadne dôležité pre vznik proteínov, píše portál Vice.

Objav týchto látok je prvým svojho druhu a ak sa astronómom podarí vystopovať ich pôvod, vedci by mohli zodpovedať nielen to, ako vznikol život na Zemi, ale aj či sa nachádza niekde inde. Objav aminokyselín v úlomkoch kozmických objektov nie je ničím novým, no všetky predchádzajúce práce pracovali so vzorkami meteorov, ktoré padli na Zem. Takéto látky sú s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnené kozmickou alebo solárnou radiáciou a tiež prechodom cez atmosféru Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie vzorky priniesla japonská misia Hayabusa2, ktorá navštívila neďaleký asteroid Ryugu radiaci sa medzi potenciálne nebezpečné objekty. Analýza vzoriek a objav až 20 aminokyselín dokazuje, že asteroidy môžu byť plné organických látok. Najnovšia štúdia pracovala so vzorkami spod povrchu asteroidu, ktoré neboli vystavené vesmírnym vplyvom na rozdiel od povrchu asteroidu.

Sonda Hayabusa2 získala vzorky narušením povrchu asteroidu, čo uvoľnilo čiastočky asteroidu do vesmíru. Tie následne sonda pozbierala.

„Asteroid Ryugu reprezentuje jeden z najstarších a najjednoduchších materiálov, aký sme mali možnosť študovať,“ vyjadril sa Hisayoshi Yurimoto, ktorý je profesor z Hokkaido University a vedúci chemických analýz vzoriek.

Sonda Hayabusa2 doniesla vzorky asteroidy na Zem ešte v decembri 2020. Podobnou misiou je aj OSIRIS-REx, ktorú má na starosti americká vesmírna agentúra, NASA. Tá oproti sonde Hayabusa2 prinesie na Zem oveľa väčšie množstvo vzoriek, a to až 60 gramov. Rovnako ako Hayabusa2, aj OSIRIS-REx skúmal potenciálne rizikový asteroid – Bennu. Vzorky na Zem donesie v roku 2023.

História Zeme a celej Slnečnej sústavy

Sonda OSIRIS-REx pristála na povrchu asteroidu Bennu v roku 2020 a z úspešného pristátia vzniklo aj video, ktoré si môžete pozrieť.

Úlohou sondy bolo hladko dosadnúť na predom určené miesto v kráteri Nightingale. Samotná pristávacia plocha bola mimoriadne malá, no sonde sa podarilo pristáť len meter od plánovaného cieľa. Na povrchu asteroidu Bennu sa zdržala približne šesť sekúnd a následne sa vrátila na obežnú dráhu okolo asteroidu. Z tade sonda naplánovala kurz späť na Zem a momentálne sa nachádza niekde na ceste. Vzorky z Bennu vedcom pomôžu určiť zloženie blízkych rizikových asteroidov a zároveň ukážu, aké máme možnosti pri ich ťažbe, o ktorej sa vo vesmírnom priemysle hovorí čoraz častejšie.

V oboch prípadoch sa vedcom do rúk dostáva materiál, ktorý možno datovať až k počiatkom Slnečnej sústavy. Analýza vzoriek teda odhalí tajomstvá našej planéty a možno vedcom prezradí aj to, ako mohol na Zemi vzniknúť život, čo sa stále radí k mimoriadne podstatným, no stále nezodpovedaným otázkam vedy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre