Technológie

Armáda USA vyvíja drony, ktoré sa dajú diaľkovo nabíjať laserom

Americká armáda podľa najnovších informácií vyvíja drony, ktoré by boli schopné diaľkového nabíjania prostredníctvom silných laserov. Práve táto technológia by armáde mala umožniť rýchlejšie nabíjanie batérií bez nutnosti pristátia a manuálneho zapájania nabíjačiek.

Vedci aktívne pracujú na novej technológii

Pochopiteľne, celá technológia laserového nabíjania na diaľku je ešte len v plienkach. Novú technológiu momentálne testujú iba vedci v laboratóriu, ktorí sa pokúšajú vytvoriť dostatočne veľké fotovoltaické články, ktoré by dokázali absorbovať čo najviac svetla s laseru, no zároveň dostatočne malé články na to, aby mohli byť osadené na bežné armádne drony. Technológia má byť totižto využitá na nabíjanie najmenších dronov, ktoré slúžia na zber informácií o teréne a jeho nástrahách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obmedzení tejto technológie je hneď niekoľko

Samotná idea určite neznie nijako nadpozemsky a určite je zrealizovateľná, no pri dnešných technológiách má skôr viac nevýhod, ako výhod. Hneď prvou nevýhodou, a zároveň najväčšou, je zrejme extrémne prehrievanie dronu. Ten by sa v prípade naozaj silného laseru mohol úplne roztopiť. Ďalším vážnym rizikom je ohrozovanie ostatných objektov a vtákov na oblohe. Silné lasery by mohli radikálne zasahovať do zdravia miestneho vtáctva, no taktiež by mohli ohroziť iné drony, lietadlá, alebo ľudí nachádzajúcich sa vo vzdušnom priestore nad „laserovou nabíjačkou“.

Riešenie je zatiaľ v nedohľadne

Americká armáda momentálne pracuje na vývoji viac presných zameriavacích zariadení a laserov, ktoré by čo najviac znížili potencionálne riziká. V súčastnosti má armáda v rukách technológiu schopnú nabíjania zem-zem, no dúfa, že do roku 2020 by dokázala prevádzkovať túto technológiu aj v systéme zem-vzduch.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Youtube)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close