Anonymous nepoľavujú. Hlásia ďalší kybernetický útok na veľkú ruskú firmu. Zverejnili stovky GB dát

Hackerský kolektív Anonymous znova udrel. Tentokrát hackli ruskú spoločnosť NPO VS. Zverejnili viac 750 GB materiálov.

hackeri Anonymous_Ukraina
Zdroj: Twitter (Anonymous)

Kybernetické útoky hackerov Anonymous namierené na Rusko pribúdajú ako huby po daždi. Hackeri len včera publikovali časť materiálov súvisiacu s ruskými bezpilotnými lietadlami a teraz udreli znova.

Tentokrát si zobrali do hľadáčiku spoločnosť NPO VS / Научно-производственное объединение вычислительных систем (ООО НПО ВС). Ide o ruskú firmu, ktorá sa špecializuje na automatizáciu a bezpečnosť dát, vrátane vytvárania špecializovaného hardvéru a softvéru na ich spracovanie a ochranu. Medzi klientov spoločnosti patria aj miestne ministerstvá vnútra a obrany.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zo serverov spoločnosti sa podarilo získať približne jeden miliónov e-mailových správ a ďalšie materiály. Celkový únik dát činní 759 GB. Aktuálne všetky materiály sú dostupné prostredníctvom serverov DDoSecrets.

„Viac ako milión e-mailov od NPO VS, ruskej IT spoločnosti, ktorá sa špecializuje na automatizáciu a bezpečnosť údajov vrátane spracovania a ochrany štátnych tajomstiev. Medzi klientov NPO VS patrí ruské ministerstvo vnútra a ministerstvo obrany“, uvádzajú hackeri v zverejnenom oznámení na sociálnej sieti Twitter.

Nateraz nevieme ale presne povedať, čo je obsahom dokumentov, ktoré hackeri vypustili do sveta. Vzhľadom na rozsah úniku, bude nejakú dobu žurnalistom trvať, kým publikované materiály spracujú.

Ruská IT infraštruktúra je pod enormným tlakom

Rusko potom, ako napadlo nášho východného suseda, sa stalo najviac hackovanou krajinou na svete. Prispeli k tomu aj hackeri hlásiaci sa ku hodnotám Anonymous, ktorí koncom februára vyhlásili, že pomôžu nášmu východnému susedovi na kybernetickom fronte.

A hoci Putinov režim sa dlho tváril, že všetko zvládajú, tak v priebehu štvrtka prišlo zo strany Ruska nečakané varovanie. Rusko obvinilo západné krajiny a Ukrajinu z kybernetických útokov na ich infraštruktúru pričom miestne ministerstvo uviedlo, že všetky akcie namierené voči krajine nezostanú bez odozvy. Zároveň prízvukovalo, že ak útoky budú aj naďalej pokračovať, tak vzrastie riziko vojenskej konfrontácie so západnými krajinami.

Mimochodom, známa hackerská bunka Anonymous, Battalion 65, len niekoľko dní dozadu hackla telekomunikačného operátora ER-Telecom. Zo serverov spoločnosti hackeri získali 5 TB dát. Ide najmä o videové záznamy z bezpečnostných kamier naprieč celým Ruskom. Hackeri dali spoločnosti ultimátum, že ak nezačnú s nimi vyjednávať, tak v priebehu nasledujúcich dní publikujú materiály, ku ktorým sa dostali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre