Android smartfóny vás budú neskôr vedieť upozorniť, že vám odchádza jeden z ďalších kľúčových komponentov v telefóne

Google pracuje na funkcii, ktorá vám pomôže predísť tomu, aby ste nenavrátene prišli o dáta v zariadení.

Automatická archivácia si poradí s nedostatkom voľného miesta v smartfóne
Zdroj: Pixabay (Pexels, kpuljek, Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfón je konzumnou vecou. Väčšina z nás telefón v súčasnosti obmieňa v intervale jeden až tri roky. Nie je žiadnym tajomstvom, že batérie v smartfónov degradujú a to aj v prípade, keď telefón nečinne leží v zásuvke stola. Ak sa ale o ne dobre staráme, tak vydržia fungovať po dobu 3 rokov viac menej bez toho, aby nás jej nižšia kapacita nejak zásadne obmedzovala. V posledných rokoch ale výrobcovia predlžujú softvérovú životnosť mobilných zariadení na tri a viac rokov. Niektorí, ako je napríklad Samsung, idú až do extrému a sľubujú softvérovú podporu 5 až 7 rokov pre vybrané modely telefónov.

V prípade batérie viete ľahko identifikovať, že je čas na výmenu. Jednoducho vám smartfón vydrží nabitý len niekoľko hodín a to bez toho, aby ste s ním niečo náročné robili. Je tu ale ešte jeden komponent, ktorý má tendenciu odísť a to hlavne, ak používate mobil dlhšie časové obdobie, než to je „bežné“. Reč je konkrétne o pamäťovom module.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android vás upozorní na to, že pamäťový modul to už má zrátané

Portál Android Authority si najnovšie všimol na AOSP (Android Open Source Project), že Google pracuje na ďalšej zaujímavej funkcii. Reč je konkrétne o tom, že smartfón bude schopný vám povedať, v akom stave sa nachádza pamäťový čip zariadenia.

„Android 15 pridáva rozhranie API pre životnosť úložiska, ktoré vám povie, ako dlho ešte vydrží pamäťový čip vášho telefónu!“, hovorí Rahman v príspevku vyššie. Ďalej dopĺňa: „Je to potrebné, pretože výrobcovia telefónov neustále rozširujú zásady softvérovej podpory.“

Podľa dokumentácie, na ktorú portál upozorňuje, v nastaveniach smartfónu, si bude môcť používateľ pozrieť v percentách zdravie čipu. Táto nová funkcia by mala byť dostupnou na karte „Diagnostika zariadenia“.

„Aplikácia Diagnostika zariadenia bude pod kapotou využívať nové rozhranie API životnosti úložiska v systéme Android 15, ktoré „vracia zostávajúcu životnosť interného úložného zariadenia ako celé percento,..“, popisuje funkciu portál Android Authority.

Web ďalej vysvetľuje, že ak napríklad systém vráti hodnotu 90 %, tak to bude znamenať, že vám zostáva 90 % užitočnej životnosti úložiska. Samozrejme, čím bude táto hodnota nižšia, tak tým situácia s pamäťovým modulom bude vážnejšou. Ak vám klesne pod určité percento, tak by ste následne nemali váhať s výmenou čipu, lebo vám bude môcť hocikedy odísť.

Funkcia príde najskôr s Androidom 15

V súvislosti s touto funkciou je ale dôležité povedať, že aktuálne nevieme, na akých zariadeniach bude dostupnou a kedy. Informácie vyššie portál odhalil v súvislosti s Androidom 15, či sa ale tento nástroj objaví v nadchádzajúcej verzii Androidu, dnes nevieme s určitosťou povedať. V každom prípade ale ide o indikátor, na čom Google pracuje a čo by sa mohlo jedného dňa objaviť v smartfónoch s Androidom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre