Android 11 je oficiálne vonku! Kladie dôraz na nové spôsoby komunikácie, kontrolu nad zariadením, či na súkromie

Android 11 prináša viacero noviniek, ktoré mnohí z nás bezpochyby uvítajú

Android 11
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google prostredníctvom svojho blogu informuje o oficiálnej dostupnosti Androidu 11, ktorý kladie dôraz na oblasti ako komunikácia, ovládateľnosť a prepojiteľnosť zariadení, či na kontrolu súkromia.

Nové spôsoby komunikácie

Komunikácia s priateľmi a známymi je oblasťou, ktorá sa najnovšie dostala do širšej pozornosti spoločnosti Google. Čo to v praxi znamená? Jednou z noviniek je presunutie notifikácií z rôznych komunikačných aplikácií do dedikovaného miesta, ktoré bude výlučne vyhradené len pre tento typ upozornení. Okrem iného bude možné priorizovať jednotlivé komunikácie. Ďalšou novinkou sú bubliny s konverzáciami, vďaka ktorým nebude potrebné opúšťať iné otvorené aplikácie, s ktorými v danom momente pracujeme. Ďalšou novinkou je aj vstavaná funkcia nahrávania obrazovky, ktorú používatelia budú môcť zdieľať ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové spôsoby kontroly nad zariadením a jeho obsahom

Jedna z ďalších vcelku zaujímavých noviniek je vytvorenie jedného bodu, z ktorého môžu používatelia pristupovať k pripojeným zariadeniam ako sú napríklad domáce spotrebiče. Bude to možné prostredníctvom dlhšieho podržania tlačidla vypínania.

„Teraz máte prístup ku všetkým svojim inteligentným zariadeniam na jednom mieste jednoduchým dlhým stlačením vypínača. Ovládajte pripojené zariadenia, ako je termostat alebo inteligentný zámok, klepnutím, takže nemusíte otvárať viac aplikácií.“

Google ďalej hovorí, že prepracoval aj ovládacie prvky médií. Napríklad, používatelia budú môcť prepínať medzi prehrávaním hudby medzi slúchadlami, či reproduktorom bez toho, aby ste „prišli o rytmus“. Ďalšou novinkou je bezdrôtové fungovanie služby Android Auto pre všetky zariadenia s Androidom 11 za podmienky, že máte kompatibilné auto. Inými slovami, môžeme zabudnúť na káble.

Viac kontroly nad súkromím a dátami

Jednou z najväčších noviniek v spojitosti s ochranou dát a súkromím, je možnosť udelenia prístupu aplikácií k dátam v smartfóne pomocou jednorazového prístupu. Čo to v praxi znamená? Že ak zapnete nejakú aplikáciu, ktorá napríklad pristupuje k úložnému priestoru, tak sa opýta, či môže k nemu pristúpiť. Následne ak vypnete aplikáciu, tak nebude môcť pristupovať k týmto dátam.

Android 11: Čo je to „Scoped Storage“ a prečo ide o funkciu, ktorú uvíta každý používateľ Androidu?

Ďalšia novinka je, ktorú Google pridal do Androidu, obmedzenie zbieranie údajov prostredníctvom aplikácií tretích strán, ktoré sú dlhšie neaktívne.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Vosveteit.sk

„Ak ste nejaký čas nepoužívali aplikáciu, ktorú ste si nainštalovali do zariadenia, možno nebudete chcieť, aby mala naďalej prístup k vašim údajom. Android teraz automaticky „resetuje“ povolenia pre vaše nepoužívané aplikácie a pri ďalšom použití aplikácie budete sa môcť rozhodnúť, či jej znova udelíte povolenia.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre