Android 11: Čo je to „Scoped Storage“ a prečo ide o funkciu, ktorú uvíta každý používateľ Androidu?

Scoped Storage je vo svojej podstate „Game changer“, ktorý doslova mení pravidlá hry v prospech používateľov

Android 11
Zdroj: Vosveteit.sk

Nový Android 11 prináša so sebou viacero noviniek, ktoré sa síce môžu zdať na prvý pohľad nie tak dôležitými, ale opak je pravdou. A práve preto sme sa vám rozhodli priniesť sériu článkov, v ktorých sa pozrieme na jednotlivé vlastnosti týchto funkcií podrobnejšie. Dnes by sme vám chceli predstaviť „Scoped Storage“.

Čo to je Scoped Storage?

Ako už z názvu plynie, tak bude to mať niečo spoločné s úložným priestorom. Prvýkrát sme sa mohli s touto funkciou stretnúť ešte v Androide 10, avšak v oklieštenej podobe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prvýkrát sme funkciu uviedli v obmedzenom režime v Androide 10, scoped storage (pozn. redakcie: rozdelené úložisko) je určené na ochranu dát aplikácií a používateľov a na zníženie množstva súborov. Odvtedy ste poskytli veľa hodnotnej spätnej väzby, ktorá nám pomohla túto funkciu rozvinúť – ďakujeme. Android 11 obsahuje niekoľko pozoruhodných vylepšení, ktoré vychádzajú z vašej spätnej väzby.“ Píše Google vo svojom blogu.

Táto nová funkcia je vo svojej podstate zameraná na vyššie zabezpečenie ochrany súkromia používateľov pomocou zakázania povolenia „READ_EXTERNAL_STORAGE“, ktoré mnohé aplikácie vyžadujú bez ohľadu na to, či to reálne potrebujú alebo nie. V zjednodušenej podobe môžeme povedať, že každá aplikácia mohla doposiaľ pracovať so súbormi iných aplikácií, ak to vyžadovala situácia bez väčších obmedzení. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte dokument vytvorený v Office 365, ktorý ste neskôr otvorili prostredníctvom iného programu.

Vďaka príchodu Scoped Storage dochádza k čítaniu dát z iných aplikácií pod prísnejším dohľadom a zároveň sa zavádza aj nový poriadok. Aplikácie príchodom Androidu 11 majú tak súkromný priečinok v karanténe na ukladanie požadovaných súborov, ktorý je pre iné aplikácie nedostupný.

Funkciu tak môžeme opísať ako proces, kedy si aplikácie vytvárajú oddelený adresár s dátami od ostatných aplikácií, či iného softwaru. V prípade, ak bude chcieť aplikácia pristupovať k dátam iných aplikácií, tak bude musieť o to fyzicky požiadať pričom im nebudú udelený „neobmedzený“ prístup. Inými slovami bez vedomia používateľa, aplikácie budú môcť pracovať len s dátami, ktoré „reálne potrebujú“. To však nie sú všetky zmeny.

Prečo na tejto funkcii záleží?

Pravdepodobne to už asi tušíte. Vývojári vo všeobecnosti radi pristupujú aj k dátam, ku ktorým nemusia. Udelením povolení v minulosti, sme povoľovali v mnohých prípadoch prístup ku koreňovým dátam smartfónu. Jedným z hlavných cieľov Scoped Storage teda je, aby aplikácie reálne nemali tak široké oprávnenia, ktoré v skutočnosti nepotrebujú na regulárne fungovanie. Okrem iného ak vývojári budú chcieť pristupovať k jednotlivým dátam iných aplikácií, tak to budú musieť deklarovať aj Google prostredníctvom Google Play, ktorý bude robiť akýsi „dozor“, či je požadovaný prístup odôvodnený alebo nie. V konečnom výsledku by sa tak napríklad nemala stávať situácia, že aplikácia baterky bude pristupovať napríklad k uloženým fotografiám v zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre