Americká vláda sa údaje chystá predĺžiť licenciu pre Huawei. Tentokrát však na výrazne kratšie obdobie

Vláda USA sa údajne už zajtra chystá predĺžiť licenciu pre spoločnosť Huawei, ktorá by umožňovala aj naďalej obchodovať s americkými firmami.

Huawei sankcie USA
Zdroj: flickr.com, Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Spoločnosťou Huawei bola ešte v  máji tohto roka zaradená na takzvaný „Entity list“ americkou vládou. Vo svojej podstate sa jedná o zoznam „nechcených“ spoločností, s ktorým americká vláda limituje možnosti obchodovania s americkými firmami. Americká vláda zároveň udelila spoločnosti Huawei krátko na to dočasnú licenciu, ktorá umožňovala v obmedzenom režime aj naďalej obchodovať s americkými spoločnosťami. Licencie umožňovala napríklad aj naďalej aktualizovať svoje existujúce zariadenia.

USA sa chystá predĺžiť licenciu pre Huawei…

Prvá licencia, ktorú spoločnosť Huawei dostala bola platná približne do konca augusta. Následne americká vláda spoločnosti Huawei predĺžila licenciu o ďalších 90-dní, ktorá končí už 19. novembra. Licencia udelená Huawie umožňovala aj naďalej v obmedzenej podobe obchodovať s americkými spoločnosťami, netýkalo sa to však nových produktov. To bol aj jeden z dôvodov, prečo Huawei bol nútený predstaviť smartfóny Mate 30 a  Mate 30 Pro bez podpory služieb spoločnosti Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie zahraničný portál Gizchina.com prišiel s  reportom, v  ktorom sa odvoláva na viacero médií (napr. Reuters, New York Times,..), v ktorom píše, že americká administratíva plánuje spoločnosti Huawei opäť raz predĺžiť licenciu. Tentokrát však nie o 3 mesiace, ale len o 2 týždne. Rozhodnutie o predĺžení licencie má byť oficiálne ohlásené už zajtra. Dôvodom predĺženia licencie je údajne  zmenšenie dopadov dôsledkov v podobe „odstrihnutia sa od Huawei“ rôznych spoločností v odľahlých častiach krajiny využívajúcich technológie Huawei. Americká vláda im v skratke chce nechať dodatočný čas na to, aby sa pripravili na nevyhnutné zmeny.

Americká vláda je pod vysokým tlakom

Americká vláda je v  súčasnosti pod vysokým tlakom. Viac ako 130 spoločností žiada predstaviteľov USA, aby mohli aj naďalej obchodovať s  Huawei. Tam to však nekončí, Huawei či Čina sa len tak nečine neprizerajú. Huawei aktívne pracuje na vývoji vlastného operačného systému HarmonyOS, ako aj podpore ich vlastného obchodu s  aplikáciami Huawei AppGallery. Okrem toho čínska vláda vytvorila fond v podpore 29-miliárd dolárov, ktorý je určený na podporu polovodičového priemyslu, do ktorého spadajú napríklad aj spoločnosti vyrábajúce procesory. Tých opatrení je samozrejme viacero, pričom na konci dňa môže utrpieť práve americký priemysel, ktorý by mohol prísť o mnoho zákazníkov z Číny, vrátane Huawei. CEO spoločnosti ARM si dokonca myslí, že kroky americkej vlády z  krátkodobého hľadiska mohli byť „účinnými“, ale z dlhodobého poškodia domáci trh. Dôvodom je vnesenie neistoty do radov odberateľov služieb a tovarov z Ameriky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre