Americká NASA dokončila stavbu najväčšej rakety na svete. V roku 2024 plánujú dostať ľudí späť na mesiac

Plány americkej NASA sú pristáť s ľudskou posádkou na južnom póle Mesiaca a to už v roku 2024. Táto misia má byť skúškou pred letom na Mars.

NASA
unsplash.com (Jametlene Reskp)

Americká NASA práve dokončila stavbu novej, gigantickej rakety, ktorá zoberie astronautov späť na Mesiac. Vesmírna agentúra sa tak vyjadrila v pondelok 9.12. a svoju misiu naplánovala na rok 2024. Jedná sa o najväčšiu postavenú raketu vôbec, meria až 65 metrov, čo je ekvivalent pre 20-poschodovú budovu.

Taktiež je aj najvýkonnejšia, dizajnovaná na prekonanie rýchlosti mach 23 predtým, než sa oddelí jej vrchná časť, kapsula Orion spolu aj s posádkou. Jej stavba sa však nezaobišla bez zdržaní a prekročení povoleného rozpočtu. Prvý let sa mal započať už v roku 2018 a cena vzrástla z 6.2 miliárd, na 8 miliárd dolárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnešok je veľmi dôležitý deň. Robíme výrazné pokroky ku splneniu našej Artemis 3 misie a dopraveniu prvej ženy a ďalšieho muža na južný pól Mesiaca v roku 2024,“ vyjadril sa Jim Bridenstine, administrátor NASA pred oranžovým kolosom.

Misia Artemis 1 sa odohrá okolo júna 2020 a tento prvý, testovací, let bude bez posádky. Plánujú využiť mesačný ľad na póle za účelom podpory života. NASA vidí návrat na Mesiac ako testovaciu misiu predtým, než sa pokúsi vydať na Mars po roku 2030.

raketa
Zdroj: NASA

NASA utratila na všetky systémy, potrebné k fungovaniu rakety približne 34-miliárd dolárov, no do roku 2024 by sa mala suma vyšplhať až na 50-miliárd. Budúcnosť misie teda spočíva na pokračujúcej podpore od kongresu a Bieleho domu, ktoré sú zodpovedné za rozdeľovanie dotácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre