Ako vybrať telefón podľa kvalitného fotoaparátu

Na aké parametre sa treba pozerať pri výbere fotoaparátu v mobile? Pozrite si vysvetlenia základných parametrov, ktoré Vám to ozrejmia.

podla coho vyberat fotomobil
Zdroj: pixabay.com

Vybrať telefón v dobrom pomere cena – výkon dnes nie je v záplave produktov a technických špecifikácií jednoduché. Predovšetkým, ak vám ide o kvalitné snímky. Zďaleka už sa nezaobídete len s číslom, ktoré označuje počet megapixelov, je potrebné sledovať širšie spektrum parametrov. Prejdite si, čo by ste pri výbere nemali minúť.

Vyššia cena = vyššia kvalita

Táto rovnica zďaleka neplatí pri všetkom. Aj medzi mobilnými telefónmi možno zohnať dostupné modely s pomerne výkonným fotoaparátom. Fotomodul je však pomerne drahou súčasťou chytrých telefónov a ak chcú výrobcovia ušetriť, je to práve táto časť, ktorá na to zvyčajne doplatí. Ak sa neuspokojíte iba s „dokumentačnými“ snímkami, ale chcete farebne vyvážené a dobre osvetlené fotky, na najnižších cenových priečkach nekúpite. V kategórii nad 7 000 korún už ale telefón s obstojným fotoaparátom zoženiete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Clona

Jedným z dôležitých technických parametrov je clona. Pri klasických fotoaparátoch je pohyblivá, u mobilných ale nie, preto je potrebné skontrolovať, akou clonou telefón disponuje. Clona, jednoducho povedané, reguluje svetlo, ktoré dopadá na senzor fotoaparátu. V kombinácii s rýchlosťou uzávierky tak ovplyvňuje celkovú svetelnosť a detailnosť fotiek – čím nižšie clonové číslo, tým viac svetla na senzor prejde. Mobilné fotoaparáty s naozaj dobrou svetelnosťou majú zvyčajne clonu okolo f / 1.9, f / 1.8, f / 1.7, ide predovšetkým o telefóny Samsung.

Ostrenie

Všetky mobilné telefóny majú zvyčajne automatické ostrenie, užívateľ sa preto o túto časť nemusí vôbec starať. Existujú tri typy ostrenia:

l kontrastné automatické ostrenie

l laserové kontrastné automatické ostrenie

l fázové automatické ostrenie

Nedá sa všeobecne povedať, že by jeden spôsob ostrenia bol lepší ako iný. Každý funguje na inom princípe, a je preto vhodný pre iný účel. Fázové automatické zaostrovanie je zo zmieňovaných typov tým najrýchlejším a u telefónov je momentálne považované za najvhodnejšie, pretože práve tento parameter u fotenia mobilom užívatelia vyhľadávajú. Naopak kontrastné automatické ostrenie nie je kvôli pomalšiemu procesu vhodné pre fotenie pohybu alebo všeobecne pre fotenie v rýchlosti. Ostriaci systém sleduje niekoľko parametrov zároveň a vyhodnocovanie najlepšej polohy pre zamknutie ostrenia tak trvá dlhšie. Laserový kontrastný systém urýchľuje bežné kontrastné ostrenie laserovým lúčom, ktorý sa odráža od foteného predmetu a celý proces uľahčuje a tým pádom do určitej miery urýchľuje.

Optická stabilizácia obrazu

U optickej stabilizácie obrazu sa jedná predovšetkým o odstránenie vplyvu trasenia ruky a podobných vonkajších aspektov. Vďaka tomu môže mať fotoaparát dlhšie otvorenú uzávierku, a pracovať tak s vačším množstvom svetla. Ide o veľmi užitočný bonus, ktorý vám zaistí lepšie snímky v pohybe aj v šere a tiež umožní natočiť stabilnejšie videá.

Čo najvačšie rozlíšenie

Ako už sme spomenuli v úvode, rozlíšenie už nie je všetko. Je samozrejme dobré jeho hodnotu sledovať, ale tiež si uvedomiť, že ho ovplyvňuje viac vecí. Niektoré lacné telefóny môžu mať napríklad veľké rozlíšenie, ktoré je ale upravené softvérovo, čo sa na výslednej kvalite obrazu samozrejme podpíše. Výrobca musí predovšetkým nájsť správny balans pri veľkosti čipu. Ten by nemal byť príliš malý, pretože to sa potom odráža na veľkosti samotných pixelov, ktoré nepostrehnú toľko svetla.

Ukážkové fotky

Akonáhle máte vybraných finalistov, medzi ktorými sa rozhodujete, môžu vám ako posledné kritérium poslúžiť ukážkové fotografie z konkrétnych fotoaparátov, ktoré nájdete na internete. Je samozrejme potrebné pozerať po dôveryhodných zdrojoch, aby ste mali istotu, že obrázky naozaj pochádzajú z daného fotoaparátu. Aj v takom prípade ale túto metódu berte s rezervou: Fotografie môžu pri nahrávaní na web prejsť kompresiou, zmení sa ich rozlíšenie alebo ich autori môžu dodatočne upraviť. Vďaka porovnaniu fotiek však môžete získať aspoň približný dojem a uvidíte, čo vlastne spojenie všetkých vyššie uvedených parametrov znamená v skutočnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre