SpravodajstvoVeda a výskum

Američania sa už nebudú musieť spoliehať na ruské rakety Soyuz. SpaceX pošle do vesmíru astronautov už v máji

SpaceX a NASA trvajú na termíne, neodradí ich ani pandémia koronavírusu

Americká vesmírna agentúra NASA v piatok ohlásila, že raketa spoločnosti SpaceX vynesie dvoch amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, už na budúci mesiac, 27. mája. Na tému upozorňuje portál sciencealert.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„27. mája NASA opäť odštartuje amerických astronautov v amerických raketách a z americkej pôdy!“ napísal na Twitteri Jim Bridenstine, šéf národnej areonautiky a vesmírnej administrácie NASA.

Od júla 2011 sa museli Spojené štáty spoliehať na ruské rakety Soyuz, ktoré prepravovali amerických astronautov na vesmírnu stanicu. NASA plánuje prvý let s posádkou na máj a neodradí ich ani prebiehajúca pandémia koronavírusu.

Do vesmíru poletia astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley. Sedieť budú v kapsule Crew Dragon a do vesmíru ich vynesie raketa Falcon 9. Štartovať budú z historického miesta 39A, z ktorého štartovali misie Apollo a aj vesmírne raketoplány. Nachádza sa v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Kapsula Crew Dragon je modifikovanou verziou kapsule Dragon, ktorá prepravovala náklad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu od roku 2012.

Cesta na vesmírnu stanicu im bude trvať približne 24 hodín a dĺžka ich pobytu na stanici ešte nebola určená. Momentálne sa „tam hore“ nachádza jeden americký astronaut a dvaja ruskí kozmonauti. Májová misia bude míľnikom pre NASA, ktorá mala problém s vlastnými vesmírnymi raketami od čias vesmírnych raketoplánov. Tie prepravovali astronautov do vesmíru po dobu troch desaťročí, no dva z nich explodovali.

Po ukončení programu raketoplánov sa NASA obrátila na súkromný sektor, ktorý im pomáhal vyvinúť vesmírne rakety novej generácie. V súčasnosti máme dve veľké spoločnosti, ktoré sa snažia o prvenstvo, Boeing so svojim modulom Starliner a SpaceX s modulom Crew Dragon. Boeing neuspel v decembrových testoch, čo posunulo spoločnosť pár krokov dozadu. SpaceX má teraz možnosť byť prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá pošle astronautov do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close