Technológie

AMD v porovnaní s Intelom predáva dvojnásobný počet procesorov, uvádza jeden z najväčších predajcov v Nemecku

Dlhoročná rivalita medzi spoločnosťami AMD a Intel neutícha a aktuálne sa podľa všetkého dostáva na úplný vrchol. Spoločnosť AMD sa dlhé roky na konkurenčný Intel iba dobiehala, no pred dvomi rokmi ju prebudila nová rada procesorov s označením Ryzen. Aktuálne je v predaji už druhá generácia historicky najlepších čipov od AMD, ktoré sú častou voľbou hráčov počítačových hier, ktorí na svoj počítač nechcú vysoliť tisícky eur. Nová generácia procesorov od AMD je tým pádom omnoho lepšia v pomere cena/výkon, čo sa podľa najnovších štatistík z Nemecka potvrdzuje aj v samotných predajoch, ktoré naznačujú, že AMD aktuálne doslova dominuje trhu, zatiaľ čo sa Intel iba potichu prizerá.

Dvojnásobné predaje

Na základe posledných zverejnených štatistík od predajcu Mindfactory z Nemecka môžeme bezproblémovo usúdiť, že AMD ide, minimálne v Nemecku a Európe, doslova na dračku. Procesorov od spoločnosti AMD sa za mesiac november predalo dvakrát viac, ako procesorov od Intelu. Číselne sa jedná o 16 000 predaných AMD procesorov vs 8 000 procesorov od Intelu. Zo všetkých procesorov bol najpredávanejším tohtoročný Ryzen 5 2600, ktorý za pomerne malú cenovku, ponúka naozaj ohromné množstvo výkonu. V rebríčku sa ďalej nachádza Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X, zatiaľ čo štvrtú priečku obsadil nový Intel Core i7 8700K.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové a zároveň lacnejšie

Viditeľným trendom u zákazníkov, je aj kúpa najnovších, tohtoročných procesorov z dielne AMD, zatiaľ čo medzi najpredávanejšie Intel procesory patria z veľkej miery minuloročné modely. Celý problém totižto súvisí s malým pokrokom, ktorý sa spoločnosti Intel podaril za posledné roky dosiahnuť. Spoločnosť AMD svoje technológie vystrelila doslova na aktuálny technologický vrchol, zatiaľ čo sa Intel zaoberá starými dobrými technológiami, ktoré každoročne iba čiastočne vylepšuje. Za zmienku ale určite stojí aj to, že nová generácia procesorov od AMD je aktuálne stále o čosi lacnejšia v porovnaní s ich minuloročnými konkurentmi od Intelu, samozrejme, cenovka novej generácie od Intelu je ešte vyššia.

Intel sa spolieha na partnerov, technologický pokrok stále v nedohľadne

Nie je žiadnou novinkou, že spoločnosť AMD plánuje v budúcich rokoch opäť posunúť technologickú latku o čosi vyššie. Prechod na 7nm výrobný proces v prípade procesorov, ako aj grafických čipov, by znamenal pre spoločnosť Intel naozaj obrovský problém. Intel sa preto rozhodol postupovať takmer identicky a svoje technológie vyvíja už dnes. Narozdiel od spoločnosti AMD sa so svojimi pokrokmi moc nechváli, zatiaľ čo spoločnosť AMD o svojich úspechoch a plánoch neustále informuje. Intel takisto v posledných rokoch nijako výrazne nepozmeňoval výrobné procesy, zatiaľ čo sa AMD rok čo rok pokúšalo o maximálne zefektívnenie výroby a maximalizáciu výkonu. Taktika Intelu je pre mnoho ľudí nepochopiteľná, no z pohľadu samotného Intelu sa dá celá situácia čiastočne pochopiť. Technologický pokrok Intel určite chystá, no zatiaľ nie je známe, či to bude pred AMD, alebo iba ako odpoveď na svojho konkurenta. Pre Intel táto informácia aj tak až taká podstatná nie je. Spoločnosť Intel totižto svoju stálu klientelu má a medzi OEM výrobcami sa často stáva jedinou alternatívou. Súboj týchto dvoch gigantov môže ale budúci rok vyeskalovať do agresívnych cien, ako aj ľudových procesorov, ktoré budú ponúkať priemerný výkon za zlomkovú cenu, podobne ako urobilo AMD v prípade procesoru Ryzen 3 2200G, ktorý je doslova hitom lacných počítačových zostáv určených na hranie hier, poprípade kancelársku prácu.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (AMD)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close