AMD Radeon Pro SSG – grafická karta so zabudovaným 2TB SSDčkom za 7000$

Zdroj: amd.com

Spoločnosť AMD konečne odhalila celú radu nových grafických kariet Radeon RX Vega pre hranie hier vo vysokom rozlíšení a virtuálnu realitu. Spolu s hernými kartami boli ale odhalené aj dve beštie, určené najmä pre výpočtové stanice.

Výkonnejšia z tejto dvojice vystupuje pod názvom Radeon Pro SSG. Tá disponuje 16GB HBM2 ECC pamäťou spolu s 2TB SSD úložiskom pripojeným do dvojice M.2 portov pre rozšírenie pamäte. AMD už podobnú technológiu skúšalona prototype tejto karty, ktorá ale disponovala iba 4GB pamäte VRAM spolu s 1TB SSD úložiskom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto nová generácia dostáva všetky vylepšenia, ktoré prišli s Vegou. Takže tým pádom je samozrejmosťou aj 2 048-bitová zbernica. Najväčšou výhodou tejto karty je práve možnosť GPU komunikovať priamo s 2TB SSD úložiskom. Podľa slov AMD, Radeon Pro SSG dokáže čítať dáta v rýchlosti až 8GB/s a zapisovať v rýchlosti 6GB/s. Samozrejme, rýchlosť je stále oveľa menšia ako u HBM2, ale vďaka HBCC (High-Bandwith Cache Controller) a priamej komunikácií medzi SSD a GPU sú rýchlosti takmer dva krát vyššie ako cez klasický PCIe bus.

Pre developerov s nie tak vysokými nárokmi si AMD pripravilo aj „slabšiu“ verziu tejto karty. Radeon Pro WX9100 je takmer identická ako jej silnejší brat. Jediným rozdielom je, že nepodporuje rozšírenie pamäte. Obe karty dosahujú výkon až 24.6 TFLOPS pri výpočtoch s dvojitou presnosťou a 12.29 TFLOPS pri klasických výpočtoch.

Ich výkon zrejme ohúri takmer každého, no na hranie hier určené nie sú. Ide o profesionálne grafické karty do výpočtových staníc a preto dostali aj vcelku vysoké cenovky. „Slabšia“ Radeon Pro WX9100 bude dostupná za 2 199$ a silnejšia Radeon Pro SSG za 6 999$. Obe sa do predaja dostanú už 13 septembra tohto roku.

Zdroj: pcgamer.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre