Aký tvar má vesmír, v ktorom žijeme?
Nachádzame sa v guli, alebo v nejakom, oveľa netradičnejšom, tvare?
Teória všeobecnej relativity tvrdí, že vesmír sa môže zakriviť. Lenže aký má vlastne tvar? Vďaka tejto teórii by mohol mať vesmír jeden z troch tvarov. Mohol by byť rovný ako list papiera, uzavretý ako guľa, alebo by mohol mať tvar sedla, píše portál Astronomy. Lenže geometria vesmíru nie je jednoduchá záležitosť.
„Tvar nášho vesmíru nám vie veľa povedať o jeho minulosti, alebo aj budúcnosti,“ tvrdí kozmológ David Spergel.
Podľa jeho slov je tvar vesmíru dôležitou informáciou. Podľa neho by sme mohli povedať, či sa bude vesmír rozpínať donekonečna, alebo sa v určitom bode zrúti do seba. Taktiež vieme povedať, či je vesmír konečný, alebo nekonečný. Lenže čo môže pomôcť vedcom určiť tvar nášho vesmíru? Tvrdia, že k tomu stačia len dva faktory: Jeho hustota a pomer expanzie.
Tvar vesmíru
Dnes vieme, že až 68% vesmíru tvorí temná energia a 27% je tvorených temnou hmotou. Zvyšok je normálna hmota, do ktorej rátame všetky hviezdy, planéty, či iné telesá. Ak chceme zistiť jeho hustotu, musíme zistiť, koľko hmoty sa nachádza v určitom priestore. Ak je hustota vesmíru tak veľká, že jeho gravitácia prekoná silu expanzie, v tom prípade sa vesmír stočí do gule. Zaujímavosťou je, že tento model má koniec, no nemá svoje hranice.
Ak je však hustota vesmíru menšia ako sila jeho expanzie, potom sa priestor skrúti do tvaru, ktorý pripomína sedlo. V tomto prípade hovoríme o otvorenom a tým pádom nekonečnom vesmíre. Najpravdepodobnejší je však tretí model, ktorý hovorí, že hustota vesmíru a jeho gravitačná sila sa rovná rýchlosti vesmírnej expanzie. V tomto prípade by mohol byť vesmír plochý, ako list papiera.
„Keď povieme že je vesmír plochý, hovoríme, že tá malá časť, ktorú vidíme je v súlade s modelmi plochého vesmíru,“ Vyjadril sa kozmológ Steven Gratton.
Aj pozorovania kozmického mikrovlnného pozadia naznačujú, že náš vesmír by mohol byť plochý. Existuje množstvo dôkazov, ktoré to potvrdzujú, či už pozorovania kozmického mikrovlnného pozadia (pozn. redakcie: pozostatok po veľkom tresku), alebo fyzikálne modely, ktoré rátajú s tým, že je vesmír plochý. Je však možné, že sa mýlime. Ak by však vesmír nebol plochý, potom by tomu nič v okruhu 93-miliárd svetelných rokov nenasvedčovalo.
Komentáre