AKTUÁLNE: Slovenský veľkoobchod je pod útokom hackerov. Predajne a služby sú v prevádzke, no môžu sa vyskytnúť problémy

Slovenský veľkoobchod je pod útokom hackerom. Kybernetickí zločinci napadli IT infraštruktúru spoločnosti Metro.

aktualna tema hackeri
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

O kybernetických útokoch môžeme počuť najmä v súvislosti s útokmi na veľké nadnárodné korporácie, ktoré fungujú mimo nášho územia. V skutočnosti sa ale kybernetické útoky nevyhýbajú ani nám. Spomenúť si môžeme napríklad na hackerov, ktorí si ešte v júni za cieľ zobrali Telekom. No zdá sa, že ďalšia veľká firma v našom regióne čelí kybernetickým útokom.

Metro je pod kybernetickými útokmi

Najnovšie si hackeri zobrali do hľadáčiku spoločnosť Metro, ktorá okrem iného pôsobí aj na ďalších trhoch vrátane Česka alebo Rakúska. Zdroj, ktorý spolupracuje so spoločnosť a nechcel byť menovaný, nám potvrdil, že výpadok systémov Metra bol závažný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa informácií, ku ktorým sa nám podarilo dostať, spoločnosť mala problémy s výpadkom IT služieb. Išlo napríklad o objednávkový ale aj platobný systém. Okrem iného potom, ako ste sa pokúsili kontaktovať spoločnosť, tak sa vám v telefóne ozvala hláška nižšie, ktorú ste mohli počuť z telefónov Metra niekoľko dní.

„Dobrý deň, ospravedlňujeme sa, ale vzhľadom k technickým problémom sa nedá centrum služieb kontaktovať telefonicky a ani e-mailom. Nákupy na našich predajniach prebiehajú bez obmedzení. Ohľadne závozov, kontaktujte prosím svojho obchodného zástupcu. Ospravedlňujeme sa za komplikácie a prajeme pekný deň.“

Náš zdroj rovnako potvrdil, že hackeri útočili aj na zahraničné pobočky spoločnosti.

METRO útoky potvrdilo. O incidente už informovalo všetky príslušné orgány

Medzičasom sa nám stihla k celému incidentu vyjadriť aj Miriam Cilijakova, ktorá má na starosti komunikáciu Metra.

„Spoločnosť METRO/MAKRO v súčasnosti čelí čiastočnému výpadku IT infraštruktúry viacerých technických služieb. IT tím spoločnosti METRO okamžite začal spolu s externými odborníkmi dôkladné vyšetrovanie s cieľom zistiť príčinu prerušenia služieb. Najnovšie výsledky analýzy potvrdili, že príčinou výpadku IT infraštruktúry bol kybernetický útok na systémy METRO. Spoločnosť METRO AG o incidente informovala všetky príslušné orgány a bude s nimi, samozrejme, všetkými možnými spôsobmi spolupracovať.

Aj keď sú predajne METRO v prevádzke a služby sú bežne k dispozícii, môžu sa vyskytnúť poruchy a meškania. Tímy predajní rýchlo nastavili offline systémy na spracovanie platieb. Online objednávky prostredníctvom webovej aplikácie a internetového obchodu sa spracovávajú, ale je potrebné počítať aj s oneskoreniami.

Budeme pokračovať v intenzívnej analýze a monitorovaní a podľa potreby poskytovať aktualizácie. Spoločnosť METRO sa úprimne ospravedlňuje za všetky nepríjemnosti, ktoré tento incident spôsobuje všetkým jej zákazníkom a obchodným partnerom.“, uviedla Cilijakova pre náš portál.

Podľa našich informácií gro systémov sa podarilo medzičasom spoločnosti sprevádzkovať. Malo sa tak stať ešte koncom minulého týždňa.

Zhoda náhod?

V uplynulých dňoch vyplávalo na povrch, že viacero spoločností v Poľsku ale aj na Ukrajine, bolo napadnutých rasnomwarom Prestige. Podľa spoločnosti Microsoft, ktorá upozornila na útoky, nitky vedú do Ruska. Útočník v správe obetiam uviedol, že pokusy o dešifrovanie údajov, môžu zapríčiniť ich trvalú stratu. Všetky súbory sú zašifrované vo formáte .enc.

V závere ale musíme uviesť, že aktuálne nemáme bližšie podrobnosti o útoku na spoločnosť Metro. Hneď, ako sa dozvieme ďalšie podrobnosti, tak vás budeme informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre