AKTUÁLNE: Pozor na tieto SMS správy, ide o podvod, hlási veľká banka! Môžete prísť o peniaze, ak sa necháte nachytať!

Mobily Slovákov zaplavujú falošné a podvodné e-mailové a SMS správy. Pozrite sa, ako takéto správy vyzerajú a čo obsahujú, aby ste sa nestali obeťou podvodu.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor bežných ľudí. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na povolenia aplikácií, cez ktoré sa hackeri dostávajú do zariadenia najčastejšie. Alebo na spyware, ktorý sa šíri cez WhatsApp ako rozšírenie pre aplikáciu. Nemenej častým je ale aj phishing, ktorého cieľom je dostať potenciálnu obeť na falošný web, prostredníctvom ktorého útočník chce získať citlivé údaje, napríklad informácie z platobnej karty.

Niektoré pokusy útokov sú viac sofistikované a iné zas menej. No nebezpečné na tom je, že pomaly, ale isto, pribúdajú práve tie, ktoré sú viac prepracované. Útočníci si od nich sľubujú väčšiu úspešnosť. Inými slovami, že nachytajú viac ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor si dajte na falošné SMS správy, hlási veľká banky

Najnovšie klienti našej najväčšej banky, VÚB, potom, ako si otvoria mobilnú aplikáciu, tak môžu vidieť oznámenie, v ktorom banka vyzýva na opatrnosť. Dôvodom sú podvodné SMS správy, ktorých cieľom je najčastejšie odcudziť citlivé údaje a nabúrať sa do účtu obete.

„Upozorňujeme na podvodné SMS a e-maily v mene VÚB

Pozor na podvodné SMS a e-maily zaslané akoby z VÚB, ktoré informujú o konci Vašej služby, zablokovaní účtu a pod. Tieto správy zároveň obsahujú internetový link na podvodnú stránku, ktorá pôsobí ako internet banking VÚB. Banka takéto správy nezasiela.“, prízvukuje v upozornení VÚB.

Upozornenie na podvodne SMS spravy VUB
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen upozornenia

Čo je hlavným cieľom týchto SMS správ?

Hlavným cieľom týchto správ je v potenciálnej obeti vyvolať pocit naliehavosti, aby konala ihneď. Dôvodom je, že človek pod tlakom často koná zbrklo a bez rozmyslenia, čo robí. Útočník sa práve na toto spolieha, že mu odovzdáme citlivé údaje a až neskôr si uvedomíme, že sme to nemali robiť. Medzičasom získané informácie ale zneužije, napríklad vám vybieli bankový účet.

Ako môžu podvodné SMS správy vyzerať?

Falošné SMS správy môžu mať rôznu podobu. Napríklad, môže vám prísť SMS s textom, že váš účet bol dočasné zablokovaný. Ako takáto správa vyzerá, sa môžete pozrieť nižšie.

priklad podvodnej spravy o zablokovani bankoveho uctu
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Monika H.

Samozrejme, môže vám prísť aj iná správa. Jednou z nich je napríklad notifikácia, že vo vašom účte máte dôležité upozornenie.

priklad podvodnej spravy o dolezitom upozorneni od banky
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Martuľa H.K.

Stretnúť sa môžete aj s SMS správami, v ktorých útočník tvrdí, že vaša banková karta bola zablokovaná. Samozrejme, ide o podvod, ktorého modus operandi je vždy rovnaký, dostať vás na falošnú stránku, prostredníctvom ktorej chce útočník získať citlivé údaje.

priklad podvodnej spravy o zablkovani bankovej karty
Zdroj: HAKA Proti PODVODNÍKOM (Facebook skupina), Peter N.

Tých príbehov, s ktorými vás môže útočník osloviť, je ale oveľa viac. A preto majte na pamäti, že banky takto nekomunikujú. Ak predsa len máte chuť reagovať na správu, tak si najprv skontrolujte, kto jej odosielateľ, či ide o oficiálne číslo inštitúcie a zároveň sa pozrite aj na web, na ktorý vás presmeruje URL odkaz v správe. Sústreďte sa na URL adresu, či v nej nie je preklep ale aj na funkčnosť webovej stránky. Zväčša je jej funkcionalita obmedzená len na jeden či dva úkony. Nezabúdajte na to, že útočník vás môže kontaktovať aj iným spôsobom, napríklad cez telefonát alebo e-mail.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre