Spravodajstvo

AKTUÁLNE: Oplatilo sa im to? Cez telefón okrádali seniorov, teraz ich chytila polícia. Hrozí im niekoľkoročná basa!

Policajtom sa podarilo chytiť trojicu telefonických podvodníkov, ktorí okrádali seniorov. Teraz im hrozí basa.

V súčasnosti nikdy nebolo tak jednoduché naraziť na podvod v kybernetickom priestore, ako je tomu dnes. Mnohé z podvodov sa nám zdajú neuveriteľné, ako mohol niekto na ne naletieť. No netreba zabúdať na to, že to, čo sa nám zdá ako banálne vec, pre niekoho nie je. Okrem iného každý z nás koná pod tlakom inak. Obzvlášť nebezpečné sú podvodné hovory. V prípade týchto podvodov sa môžeme najčastejšie stretnúť s falošným bankárom či falošným policajtov. Útočníci, bohužiaľ, často pri tomto podvode cielia hlavne na seniorov, ktorí sú pre nich ľahkou korisťou. Nedávno sme napríklad upozornili na podvod, kedy sa falošným policajtom podarilo vymámiť od seniorov viac ako 10-tisíc €. Podvodník ich oslovil so známym príbehom, kedy tvrdil, že ich syn spôsobil dopravnú nehodu a zranil dieťa. Od páru seniorov žiadal odškodné, aby ich syn nešiel do basy.

Mužom zákona sa ale teraz podaril husársky kúsok. Tentokrát prišli s dobrými správami, podarilo sa im chytiť trojicu podozrivých, ktorým sa kladie za vinu, že okrádali seniorov prostredníctvom podvodných hovorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
online podvodnik
Zdroj: Ajdin Kamber / shutterstock.com a boyphare / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Bratislavská kriminálka vzniesla obvinenie proti trojici páchateľov

„Na základe dôkladnej operatívno-pátracej činnosti, ako aj dôsledného, niekoľkomesačného vyšetrovania viacerých útvarov Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, zabezpečili policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave potrebné dôkazy k vzneseniu obvinenia trom osobám z trestnej činnosti, týkajúcej sa prípadov podvodov na senioroch.

Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky vzniesol obvinenie z obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného závažnejším spôsobom konania, spáchaného na chránenej osobe a spáchaného formou spolupáchateľstva 39-ročnému Vincentovi S. z okresu Galanta, 38-ročnej Ingride S. z Bratislavy a 34-ročnej Angelike S. z okresu Senec.“, píše Polícia SR.

Muži zákona dopĺňajú, že vyššie spomínaní podvodníci sa sústreďovali na osoby vo veku 70 a viac rokov, pričom sa ich snažili uviesť v omyl, že ich rodinný príslušník spôsobil dopravnú nehodu. Častokrát sa pri podvodoch vydávali za falošných policajtov, pracovníkov bánk či lekárov.

„Podľa doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie čelia obvineniu z celkovo ôsmich skutkov, ku ktorým došlo v období mesiacov november a december 2023 na území Bratislavského kraja. Obvinení mali kontaktovať telefonicky osoby vyššieho veku (seniorov vo veku viac ako 70 a 80 rokov), pričom uvádzali im rôzne dobre známe legendy. Predstavovali sa ako právnici, lekári, policajti prípadne pracovníci bánk a nakoľko ich rodinní príbuzní (väčšinou deti seniorov) mali mať dopravnú nehodu, pri ktorej došlo k zraneniu iných osôb, za účelom mimosúdneho vyrovnania, prípadne nepodania trestného oznámenia, požadovali od nich vydanie finančnej hotovosti.“

Policajti hovoria, že podvodníci inštruovali obete tak, aby peniaze nechali v taškách na rôznych miestach v Bratislave. Obvinení si následne tieto tašky boli vydvihnúť, pričom časť finančnej hotovosti si ponechali a časť odovzdávali ďalším osobám.

online podvod dochodcovia falosny policajt
Zdroj: Daniel Tadevosyan / shutterstock.com a Andrey_Popov / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

„Pri prehliadkach boli zaistené predmety súvisiace s páchaním trestnej činnosti, omamné a psychotropné látky, finančná hotovosť ale aj rôzne šperky zo žltého kovu. Pri prehliadkach policajti zaistili aj dve luxusné motorové vozidlá – BMW X6 a Mercedes, ktoré obvinení používali pri páchaní trestnej činnosti.“, hovoria policajti.

V prípade preukázania viny pred súdom im hrozí za toto konanie v zmysle zákona trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close