AKTUÁLNE: Bezos poriadne zavaril Elonovi Muskovi. NASA dočasne pozastavila práce na kontrakte so SpaceX!

NASA pozastavila práce na pristávacom lunárnom module, na ktorom pracuje SpaceX. Dôvodom je žaloba spoločnosti Blue Origin.

elon musk
Zdroj: flickr.com (Daniel Oberhaus) (CC BY-NC 2.0)

V súčasnosti, Mesiac je v hľadáčiku nielen mnohých vesmírnych programov na čele s americkou NASA, ale aj viacerých súkromných spoločností. Dôvodom sú nielen zdroje, ktoré Mesiac schováva, ale aj to, že Mesiac by mohol poslúžiť ako štartovacia základňa pre vesmírne lode, prostredníctvom ktorých by sme mohli cestovať k vzdialenejším vesmírnym objektom vrátane planéty Mars.

Blue Origin napadlo kontrakt medzi NASA a spoločnosťou SpaceX

Ešte v apríli tohto roka NASA ohlásila, že spoločnosť Elona Muska, SpaceX, im pomôže s cestou na Mesiac. Cieľom tohto kontraktu je, aby americkej NASA, SpaceX pomohlo v konštrukcii lunárneho pristávacieho modulu. Vesmírna agentúra najnovšie však dočasne pozastavuje práce na tomto lunárnom module. Dôvodom je žaloba zo strany konkurenčnej firmy Blue Origin, informuje TASR s odvolaním sa na agentúra Reuters.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Výmenou za toto dočasné pozastavenie prác všetky strany súhlasili s urýchleným uzavretím súdneho sporu do 1. novembra,“ uviedla NASA. „Predstavitelia NASA naďalej spolupracujú s ministerstvom spravodlivosti na preskúmaní podrobností prípadu a tešia sa na skoré vyriešenie tejto záležitosti,“ dodal úrad.

Blue Origin, spoločnosť Jeffa Bezosa napadla v priebehu minulého týždňa kontrakt medzi SpaceX a NASA a podala návrh na začatie súdneho konania voči vláde USA, ktorá priklepla kontrakt spoločnosti Elona Muska v hodnote 2,9 miliardy amerických dolárov na výrobu lunárneho pristávacieho modulu. Viaceré ďalšie spoločnosti, ktoré sa o tento kontrakt rovnako uchádzali, proti tomuto rozhodnutiu namietali a tvrdili, že výberový proces nebol spravodlivý.

NASA v rámci programu Artemis plánuje v polovici tejto dekády opäť vyslať ľudí na Mesiac a vybudovať tam základňu. Na povrch našej prirodzenej družice chce americká vesmírna agentúra poslať kozmonautov už v roku 2024. Rovnako však treba dodať, že tento termín je aktuálne otázny, či to NASA stihne. Dôvodom je vývoj nových skafandrov, ktorý je v sklze. Druhým dychom však treba povedať, že Elon Musk ponúkol pomocnú ruku a uviedol, že s vývojom im môžu pomôcť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre