Ako zistiť, že sa vám niekto nabúral do Wi-Fi? Toto sú varovné signály, ktoré kričia, že k sieti je pripojený aj niekto cudzí!

Aké sú varovné znaky toho, že vaša Wi-Fi či router boli hacknuté a čo robiť, keď sa vám niekto cudzí nabúral do siete?

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Wi-Fi router sa v posledných rokoch stal jedným z najdôležitejších zariadení v takmer všetkých domácnostiach. Bezdrôtový prístup k internetu je veľmi populárnym spôsobom, ako sa pripojiť na internet.

Tam, kde je veľa ľudí, je však aj veľká motivácia zlodejov, aby zneužili systém. Ako zistiť, že sa vám hackeri vlámali do vášho Wi-Fi routru a čo robiť, ak sa tak stalo? Tu sú hlavné varovné signály, že váš Wi-Fi router nie je v poriadku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavné varovné signály, že sa niekto nabúral do vašej Wi-Fi siete alebo routeru

Pomalý internet

Prvým varovným znakom hacknutého Wi-Fi je náhle spomalenie internetu.

Keď sa na vašej Wi-Fi sieti nachádza viacero používateľov, dochádza k rozdeleniu dostupnej šírky pásma medzi nich. To znamená, že vám ako hlavnému používateľov, zostáva menší podiel šírky pásma, čo môže viesť k problémom pri prehliadaní webu, streamovaní videí alebo používaní online aplikácií. Zjednodušene povedané, keď niekto neoprávnene využíva vašu internetovú kapacitu, vaše internetové pripojenie je pomalšie.

Ak ste mali ale vždy pomalý internet, zrejme to neznamená, že váš Wi-Fi router je hacknutý. Varovným príznakom je to až vtedy, keď ste kedysi mali rýchly internet, no zrazu sa spomalil.

Zistiť, aké zariadenia sú pripojené na vašu Wi-Fi sieť, viete zistiť v pár krokoch aj priamo cez návod na našom webe. Nebojte sa, nie je to nič náročné. Odhalenie zariadení pripojených k vašej sieti, vám nezaberie viac ako jednu či dve minúty.

Kto je pripojeny k mojej WiFi_pristup k routeru
Zdroj: Vosveteit.sk

Zvýšená spotreba dát

Ak ste zaevidovali, že zo dňa na deň došlo u vás k zvýšenej spotrebe dát, tak to môže signalizovať, že sa do vašej siete dostal hacker. Na to, aby hacker zneužil dáta, ku ktorým sa dostal, tak ich musí odoslať. Preto nepodceňujte to, keď sa zvýšila spotreba. Samozrejme, pozrite sa, či sa náhodou neaktualizoval na pozadí váš operačný systém či nejaká aplikácia, aby ste vylúčili útok.

Otvárajú sa vám náhodne stránky počas prehliadania webu

Jedným z častých znakov, že sa vám hacker nabúral do Wi-Fi siete je aj to, že sa vám náhodne otvárajú stránky počas surfovania internetu. Hackeri totiž často manipulujú s internetovou prevádzkou, aby získali na váš úkor nejaký prospech. Napríklad vám budú zobrazovať stránky s reklamou. Môžu sa ale aj pokúsiť, aby vám otvorili phishingové stránky a získali tak napríklad údaje od internet bankingu a podobne.

Internetové pripojenie nie je stabilné

Jedným z častých príznakov, že sa do vašej siete nabúral hacker je aj to, že nemáte stabilné internetové pripojenie. Tieto problémy súvisia hlavne s nadmerným využívaním siete alebo zásahmi do fungovania vašej domácej siete. Napríklad, útočník môže využívať vašu sieť na cielené DDoS útoky, aby maskoval svoju identitu. Vedzte, že takéto zneužitia nie je raritou. V minulosti sme napríklad upozorňovali na to, ako hackeri menili routere spoločnosti TP-Link na uzle, cez ktoré vykonávali útoky.

Zmena hesla

Ak ste si všimli nečakanej zmeny hesla vo vašej Wi-Fi sieti, najprv sa spýtajte ostatných členov rodiny, ktorí majú mať prístup k sieti, či o tom niečo nevedia. Ak nie, tak to neberte na ľahkú váhu.

Ak nikto z používateľov, kto má prístup k vášmu routeru, Wi-Fi heslo neupravoval, je to silný varovný signál, že sa vám do siete nabúral niekto cudzí.

Hackeri sa budú rovnako snažiť zmeniť heslo na vašom Wi-Fi routery hneď, ako sa doň vlámu. Snažia sa tým docieliť to, aby ste sa nemohli so starým heslom dostať do nastavení siete a brániť sa proti ním.

Ak sa teda nemôžete pripojiť do siete s vašim starým heslom, s vysokou pravdepodobnosťou vás niekto hackol.

Neznáme aplikácie a súbory vo vašich zariadeniach

Ak niekto zneužíva internetovú sieť vo vašej domácnosti, niekedy sa to prejaví tým, že sa vo vašom počítači ocitnú neznáme programy, ktoré ste tam doposiaľ nemali. Prípadne vo vašom zariadení nájdete súbory, ktoré ste nevytvorili. Môže ísť napríklad…

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre