Ako zabrániť hackerovi, aby sa dostal do vášho Gmail účtu? Tieto nastavenia nepodceňujte, môžu vám ušetriť kopu problémov
Naše e-mailové schránky sú zaujímavým artiklom pre hackerov. Platí to aj pre Gmail. Pozrite sa na nastavenia, pomocou ktorých znemožníte útočníkovi, aby sa dostal do vášho účtu.
Gmail používa denne obrovské množstvo ľudí. Vyskytujú sa tam však aj rôzny podvodníci a hackeri. Preto je podstatné váš Gmail ochrániť najviac, ako sa len dá. My sa v dnešnom článku na to práve pozrieme, ako na to.
Ako ochrániť Gmail účet. Toto sú najefektívnejšie spôsoby, ako na to
Týmito základnými pár tipmi môžete zvýšiť bezpečnosť vášho Gmail účtu, aby ste sa vyhli tomu, že sa vám do neho dostane niekto cudzí, kto by nemal.
- Vytvorte si silné a unikátne heslo.
- Aktivujte si dvojfázové overenie
- Nastavte obnovu účtu.
- Zapojte sa do programu rozšírenej ochrany.
Vytvorte si silné heslo
Väčšina ľudí sa nejak špeciálne nezaťažuje nad vytváraním hesla. Väčšinou si zvolia, čo ich ako prvé napadne, poprípade používajú to isté heslo všade. To je však nesprávne. Dôvod je jednoduchý, ak dôjde k úniku dát z jednej služby, tak automaticky sa tým prezradia prihlasovacie údaje aj do ďalšej a teda aj do vašej e-mailovej schránky. Ak chcete vedieť, ako si vytvoriť silné heslo pozrite si tento návod. Vo všeobecnosti by ale heslo mať mať najmenej 12 znakov a viac. Malo by obsahovať ako veľké, tak aj malé písmená vrátane rôznych znakov. Samozrejme, nepoužívajte ako heslo meno vášho maznáčika, prípadne nejaké kľúčové slovo, ktoré je možné s vami spojiť. Ako prezradil pár dní dozadu jeden z hackerov, tak jedna z prvých vecí, čo skúšajú, je z verejných dát o vás, ktoré publikujete napríklad na sociálnej sieti, aby skúsili, či nie je vaše heslo.
Ak nemáte dostatočne silné heslo, zmeniť si ho môžete podľa korkov nižšie.
- Prihláste sa do vášho Google účtu. Potom pomocou ikonu vášho profilu kliknite na možnosť Spravovať váš účet Google.
- Na karte Zabezpečenie vyberte možnosť „Heslo„.
- Následne napíšte svoje heslo a zvoľte možnosť Zmeniť.
- Zadajte nové heslo a potom z ponuky vyberte možnosť „Zmeniť heslo„.
Zapnite si dvojfázové overenie
Dvojfázové overenie vám poskytne ďalšie zlepšenie ochrany vášho súkromia. Akonáhle sa prihlásite do vášho účtu z iného zariadenia či lokácie, budete musieť zadať bezpečnostný kód, aby ste sa úspešne prihlásili. Rovnako to bude musieť ale spraviť aj útočník, ktorý sa pokúsi prihlásiť do vášho účtu. Bez zadania správneho bezpečnostného kódu sa daný užívateľ nevie dostať do vášho účtu. Toto dodatočné heslo vám príde dvoma spôsobmi a to buď na mobil, alebo budete musieť potvrdiť prihlásenie cez ďalšie zariadenie.
Neprehliadnite
- Otvoríte si Google účet ako v prvom prípade. V druhom kroku kliknite na možnosť Spravovať váš účet Google.
- V navigačnom panely zvolíte možnosť „Bezpečnosť„.
- Kliknete na možnosť 2-stupňové overenie.
- Potom už len postupujte podľa pokynov na obrazovke.
Nastavte obnovu účtu
Ak by sa stal najhorší možný scenár, do vášho účtu by sa niekto dostal. Je lepšie byť pripravený na všetko, a tak nám Google dovoľuje pomocou nastavenia „e-mail na obnovenie“, aby sme potvrdili svoju identitu a znovuzískali kontrolu nad svojim účtom. Ako náhle sa ale niekto dostane do vášho účtu, tak tento krok neodďaľujte. Samozrejme, samotný e-mail, cez ktorý si obnovíte prístup do vášho účtu, si musíte pridať v nastaveniach vášho účtu. Tento nástroj nájdete na rovnakej karte ako v prípade predošlých nastavení.
Zaregistrujte sa do programu rozšírenej ochrany
Okrem iného Google ponúka ešte špeciálny program, ktorý síce je určený hlavne pre novinár, pracovníkov úradov, neziskových organizácii a podobne, no môžete sa do neho zapojiť aj vy. Ide konkrétne o program Advanced Protection Program.
Akonáhle sa zaregistrujete, Google vám napríklad prikáže automaticky nastaviť dvojstupňové overenie. Poskytne vám tiež dôkladnejšie skenovanie súborov. Tým pádom sa viete lepšie vyhnúť napríklad phishingu.
Ako chránite svoj Gmail účet pred hackermi vy? Chránite sa vôbec nejako, alebo nechávate tomu voľný priebeh? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach. Mimochodom, ak máte podozrenie, že niekto cudzí sa prihlasuje do vášho účtu, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti návod, ako to môžete zistiť.
Komentáre